85. rocznica poświęcenia Kopca Wyzwolenia. W prace zaangażowani byli powstańcy śląscy

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich został poświęcony równe 85 lat temu, czyli 20 czerwca 1937 roku. Data ta zbiegła się z ustanowionym w tym roku Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Oba wydarzenia łączy postać powstańców śląskich, którzy doprowadzili do przyłączenia Górnego Śląska w granice II RP oraz pracowali podczas prac przy kopcu.

Pomysł usypania kopca po raz pierwszy pojawił się w 1883 roku w 200. rocznicę przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego. Pomysłodawcą był Wawrzyniec Hajda, który zaproponował, by został usypany na miejscu obecnej Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 2. Pomysł nie został zrealizowany ze względu na sprzeciw władz niemieckich.

W 1930 roku ponownie pojawiła się koncepcja usypania kopca, tym razem z okazji 10. rocznicy II. powstania śląskiego. Pomysł pomimo aprobaty mieszkańców szybko został porzucony.

250. rocznica przemarszu husarii polskiej

W końcu z okazji 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń pomysł doszedł do skutku. Akt erekcyjny został wmurowany 17 września 1932 roku. Kopiec zaprojektowany został przez inżyniera E. Zaczyńskiego. Mieszkańcy Piekar, Szarleja oraz okolicznych miejscowości przez pięć lat brali czynny udział w sypaniu kopca. Ziemia w urnach przywożona była z Góry św. Anny, Głogowa, Kędzierzyna, Gniezna, Gdyni, Olkusza i Cierlicka.

Postępów budowy doglądali dowódcy III. powstania śląskiego, na czele z Wojciechem Korfantym oraz pisarze, którzy byli związani z Górnym Śląskiem - m.in. Gustaw Morcinek oraz Kazimierz Gołba.

Usypania Kopca Wyzwolenia
kopiec.piekary.pl

Piętnasta rocznica przyłączenia Ziemi Śląskiej do Rzeczypospolitej zbiegła się w czasie z zakończeniem budowy kopca, który nazwano Kopcem Wyzwolenia. Datę poświęcenia wyznaczono na 20 czerwca 1937 roku. W patriotycznej manifestacji ludu górnośląskiego brał udział ówczesny wicepremier RP inż. Eugeniusz Kwiatkowski. Uroczystość miała wielki rozmach, bo oprócz poświęcenia samego Kopca Wyzwolenia odbywały się także inne uroczystości i atrakcje dla mieszkańców jak i zebranych gości.

Renowacja Kopca Wyzwolenia

Piekarski kopiec stał się miejscem spotkań mieszkańców Piekar i okolicznych miejscowości. 20 czerwca 2007 roku, w 70. rocznicę poświęcenia Kopca Wyzwolenia, prezydent miasta wydał zarządzenie o powołaniu Społecznego Komitetu ds. Renowacji i Zagospodarowania Otoczenia Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Kopiec z racji swojej lokalizacji jest idealnym miejscem do spotkań towarzyskich, wobec czego postanowiono stworzyć tam strefę relaksu.

W ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego przy Kopcu Wyzwolenia powstała strefa wypoczynku. W tym miejscu postawiono siedem leżaków miejskich, dwa hamaki oraz altankę. Realizacja kosztowała łącznie 36 tysięcy złotych. W jej ramach ustawiono 7 leżaków miejskich, postawiono dwa hamaki oraz altankę. Miejsce to może służyć zarówno do podziwiania gwiazd, jak i do zrobienia ogniska ze znajomymi. W takim przypadku na własną rękę należy zapewnić sobie drewno.

Relaks przy Kopcu Wyzwolenia
UM

Subskrybuj piekary.info

google news icon