Zwycięskie projekty VIII edycji Piekarskiego Budżetu Obywatelskiego

Kolejna edycja Piekarskiego Budżetu Obywatelskiego już za nami. Od 1 do 17 czerwca mieszkańcy Piekar Śląskich mogli wybrać najlepsze propozycje spośród 32 projektów. Zagłosowało 6920 osób: 5651 internetowo oraz 1269 papierowo. W sumie przełożyło się to na 11 918 oddanych głosów. Sprawdźmy, jakie projekty zostały wybrane.

Budżet Obywatelski wyniki głosowania

1. Bieżnia lekkoatletyczna na terenie obiektu MOSiRu ulica Skłodowskiej-Curie 49 – 700 000 zł – 2228 pkt.

Obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Skłodowskiej-Curie jako jedyny ze wszystkich w Piekarach Śląskich jest przystosowany i posiada miejsce do realizacji inwestycji związanej z budową bieżni lekkoatletycznej. W naszym mieście wiele osób hobbystycznie czy zawodowo uprawia bieganie, jednak brakuje obiektu na którym mieszkańcy mogliby realizować techniczne treningi. Obecnie biegacze muszą wyjeżdżać do Chorzowa, Siemianowic Śląskich czy Tarnowskich Gór, gdzie takie obiekty funkcjonują już od dłuższego czasu. Bieżnia lekkoatletyczna ma składać się z 4 torów o szerokości 1,22 m każdy i przebiegać wokół boiska piłkarskiego. Tory mają zostać wykonane z bezpiecznej nawierzchni poliuretanowej.

2. Modernizacja terenu Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Piekarach Śląskich – 700 000 zł – 2214 pkt.

Powyższy projekt zakłada:
1. Budowę miejsc postojowych przy MSP2. Miejsca te mogą być zlokalizowane na terenie szkolnym. Budowa tych miejsc jest niezbędna dla poprawy bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do szkoły. Planuje się powstanie 20 miejsc postojowych, dzięki którym ulica Popiełuszki zostanie odsłoniona, a przejście dla pieszych będzie bardziej widoczne.
2. Wymiana ogrodzenia przy MSP2. Ogrodzenie wymaga remontu, ponieważ jest mocno uszkodzone i w obecnym stanie może być zagrożeniem dla dzieci przebywających na terenie szkoły.
3. Wymiana siatki wokół boiska wielofunkcyjnego. To właśnie tutaj odbywają się zajęcia wychowania fizycznego. Ponadto w godzinach popołudniowych z boiska korzystają dzieci i młodzież z okolicy. Wymiana siatki zwiększy bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z obiektu.
4. Budowa miejsca postojowego K&R. Powstanie takiego miejsca parkingowego usprawni dostarczenie dziecka pod szkołę.

3. Remont toalet w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Piekarach Śląskich – 225 000 zł – 1857 pkt.

Projekt dotyczy wykonania kompletnych dokumentacji technicznych wielobranżowych oraz realizację inwestycji obejmującą remont toalet o powierzchni 2x45mkw. W ramach zadania przewiduje się: wymianę istniejącej posadzki, ułożenie na ścianach glazury, wstawienie nowych kabin toaletowych, wymianę oraz wstawienie stolarki drzwiowej, wyrównanie ścian i sufitów poprzez tynkowanie. Ponadto zostaną wymienione instalacje wodno-kanalizacyjna oraz elektryczne. Dodatkowo zamontowane zostaną nowe oprawy oświetlenia typu LED. Zmiany obejmą także wymianę armatury i przyborów sanitarnych: toalety, umywalki, lustra, dozowniki mydła, uchwyty na papie toaletowy itp.

4. Plac zabaw z boiskiem przy Miejskim Przedszkolu nr 2 w Piekarach Śląskich – 300 000 zł – 1747 pkt.

Zadanie zakłada budowę nowego placu zabaw wraz z boiskiem na terenie MP2. Plac zabaw ma zostać wyposażony w: podwójne huśtawki, huśtawki wagowe, bocianie gniazdo, bujak na sprężynach, tablice edukacyjne, kwiatki do rozmów, domek, dwa urządzenia sprawnościowe oraz dwa większe urządzenia wielofunkcyjne ze zjeżdżalnią. Z kolei budowa boiska będzie wiązać się z położeniem nowej nawierzchni oraz postawieniem dwóch bramek. Dodatkowo projekt obejmie demontaż zniszczonych ławek, które zostaną zastąpione nowymi, bezpiecznymi ławeczkami. Na terenie objętym projektem zostaną postawione kosze na śmieci oraz tablica informacyjna.

5. Leżaki miejskie przy Kopcu Wyzwolenia – 28 000 zł – 507 pkt.

Projekt początkowo zakładał doposażenie terenu wokół Kopca Wyzwolenia w 3 drewniane szałasy, które posłużą jako schronienie przed deszczem lub nadmiernym słońcem dla osób odwiedzających miejsce. Dodatkowo wnioskodawca uwzględnił również rozłożenie 12 sztuk leżaków, które zwiększyłyby możliwości rekreacji i wypoczynku tego miejsca. Leżaki byłyby świetnym rozwiązaniem podczas różnych wydarzeń kulturalnych, które cyklicznie są organizowane na ternie Kopca Wyzwolenia np. noc spadających gwiazd. Koszt tego projektu to łącznie 39 000,00 zł. Urząd Miasta postanowił jednak, że możliwa będzie realizacja tylko części projektu – ta z montażem leżaków miejskich.

6. Wypożyczalnia gier planszowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej – 19 500 zł – 438 pkt.

Głównym celem projektu jest utworzenie Wypożyczalni Gier Planszowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich poprzez zakup 250 gier planszowych. Dzięki temu biblioteka stanie się miejscem, w którym każdy czytelnik będzie mógł wypożyczyć nowoczesną planszówkę. To również forma zaszczepienia miłości do gier planszowych wśród młodego pokolenia, które przyzwyczajone jest do gier komputerowych. Zakupione gry powinny być jak najbardziej urozmaicone: od gier strategicznych przez historyczne, przygodowe czy imprezowe.

7. Zielony Zakątek w cieniu blokowisk – czytelnia letnia przy Miejskiej Bibliotece Publicznej – 27 000 zł – 272 pkt.

Miejsce powstanie w ogródku znajdującym się przy bibliotece. Tak jak wskazuje nazwa, zielony zakątek będzie przepełniony roślinami, wśród których będzie można się ukryć i zrelaksować z książką. Głównym beneficjentem projektu będą czytelnicy piekarskiej biblioteki oraz harcerze piekarskiego Hufca ZHP, którzy pomogą w jego realizacji (dobór roślin, nasadzenie i pielęgnacja). Letnia czytelnia będzie również dostosowana do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W jednej części ogródka staną stoły z parasolami, przy których będzie można przejrzeć czasopisma. Przeczytać książkę lub popracować na komputerze (w ogródku jest dostępny bezprzewodowy internet). W drugiej części powstanie krąg z ławkami, tam będą odbywać się zajęcia dla dzieci i młodzieży. W tym miejscu harcerze będą mogli również prowadzić swoje zbiórki. W letniej czytelni będą również prowadzone lekcje biblioteczne, kameralne spotkania z ciekawymi osobowościami oraz pikniki tematyczne. W ramach projektu zostaną również wyremontowane tylne schody, które prowadzą do ogródka. Dodatkowo ogrodzenie zostanie odmalowane, a zniszczone przęsła zostaną wymienione.

Subskrybuj piekary.info

google news icon