Znowu nadciąga silny wiatr. Ostrzeżenie IMGW. W tym tygodniu nad Polską zanotowano aż 8 trąb powietrznych

Wiatr nie da nam jeszcze spokoju. IMGW zapowiada, że czekają nas kolejne dni z silnymi i bardzo silnymi podmuchami wiatru. Sprawdźcie prognozę pogody na weekend.

PSP Katowice
Straż pożarna usuwa skutki wichury

Środowa i czwartkowa wichura w Polsce dała się we znaki całej Polsce. Jak podają Polscy Łowcy Burz, 17 lutego powstało na terenie Polski aż 8 trąb powietrznych. Najbardziej niszczycielskie przeszły przez Sucharzew w woj. wielkopolskim i pod Skwierzyną w woj. lubuskim.

Trąba powietrzna w Krakowie. 2 osoby nie żyją

Jak się okazało, również w Krakowie przeszła trąba powietrzna, powodując przewrócenie żurawia wieżowego na budowie, i tym samym śmierć dwóch robotników. Profil Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku informuje, że krakowska trąba powietrzna jest, przynajmniej jak na razie, najbardziej śmiercionośną na świecie w 2022 roku. W ogóle - trąba powietrzna w dużym mieście to rzecz raczej rzadko spotykana.

W czwartek 17 lutego strażacy w całym kraju odnotowali aż 13666 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru.

Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie woj.:

  • wielkopolskiego 2925,
  • łódzkiego 1883,
  • mazowieckiego 1836,
  • dolnośląskiego 1319.

Strażacy odnotowali 3038 uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych.

W wyniku silnego wiatru 3 osoby straciły życie, a 19 odniosło obrażenia.

W nadchodzący weekend również silny wiatr

Jednak to nie koniec silnego wiatru w tym tygodniu w Polsce. IMGW ostrzega o kolejnej fali nadciągającej nad nasz kraj.

W weekend czeka nas kolejny epizod z bardzo silnym wiatrem – w nocy z piątku na sobotę i w sobotę możliwe są porywy nawet do 100-125 km/h. Poza tym będzie ciepło, ale z opadami, głównie deszczu i deszczu ze śniegiem, ale miejscami przejściowo będzie padał śnieg. Tylko na południu kraju w sobotę i niedzielę więcej słońca i mniej opadów. Na morzu sztorm, na wybrzeżu zagrożenie hydrologiczne. Roztopy i wezbrania, szczególnie na rzekach południowej części woj. dolnośląskiego.

Piątek (18 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie w słabym klinie, związanym z wyżem znad Półwyspu Bałkańskiego. Będziemy w powietrzu polarnym morskim. Wzrost, a po południu spadek ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie przeważnie duże. Okresami opady deszczu, w rejonach podgórskich i w górach przed południem możliwe przelotne opady śniegu a pod wieczór deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C, na Przedgórzu Sudeckim od 5°C do 7°C, w szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) wzrost temperatury od -6°C rano, do około 0°C wieczorem, w rejonach podgórskich Karpat od 1°C do 4°C, wysoko w Beskidach od -3°C do 0°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do około 65 km/h, po południu na wschodzie wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich.

Wysoko w górach wiatr początkowo bardzo silny (od 50 km/h do 60 km/h), stopniowo słabnący do dość silnego, w porywach początkowo do 90 km/h później w porywach do 60 km/h, północno-zachodni skręcający na południowo-zachodni, wieczorem ponownie w porywach do 90 km/h. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) wiatr od 55 km/h do 70 km/h, w porywach do 140 km/h, zachodni. Wysoko w górach miejscami zamiecie i zawieje śnieżne.

Wrocław 9°C

Jelenia Góra 7°C

Legnica 8°C

Opole 10°C

Katowice 8°C

Częstochowa 7°C

Sobota (19 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie pod wpływem niżu Eunice, którego ośrodek znad Bałtyku przemieści się nad Estonię. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie także układ frontów atmosferycznych. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim, przejściowo cieplejszym. Wzrost ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na wschodzie rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu, na obszarach powyżej 300 m n.p.m. śniegu z deszczem i śniegu. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 5°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, zachodni.

W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu.
Temperatura od -7°C do -5°C. Wiatr od 85 km/h do 100 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław 8°C

Jelenia Góra 5°C

Legnica 7°C

Opole 8°C

Katowice 6°C

Częstochowa 5°C

Niedziela (20 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie pod wpływem rozległego niżu znad Europy Północnej. Z zachodu nasunie się strefa frontu ciepłego związanego z ośrodkiem w rejonie Wysp Owczych. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim, przejściowo chłodniejszym. Spadek ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Opady deszczu, nad ranem miejscami deszczu ze śniegiem, a w rejonie podgórskim śniegu. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C, w rejonach podgórskich około 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Wrocław 8°C

Jelenia Góra 4°C

Legnica 7°C

Opole 8°C

Katowice 6°C

Częstochowa 5°C

Subskrybuj piekary.info

google news icon