Znamy wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego!

Samorząd Województwa Śląskiego opublikował wyniki II edycji Budżetu Obywatelskiego. Na liście projektów przeznaczonych do realizacji znajdują się także te przeznaczone dla Piekar Śląskich.

Budzet obywatelski piekary slaskie

Poznajcie zwycięzców

W elektronicznym głosowaniu wzięło udział 20 719 Ślązaków. Niestety to mniej niż rok temu, kiedy głos oddało ponad 23 tysiące mieszkańców. Urząd Marszałkowski przeznaczył aż 10 milionów złotych na realizację inicjatyw wnioskodawców. 23 września wygasła strona umożliwiająca wybór preferowanych projektów, a dziś poznaliśmy oficjalne wyniki plebiscytu. Do zwycięzców z puli inicjatyw wojewódzkich trafiło łącznie ponad 2 440 tysięcy złotych. Oto zwycięskie zgłoszenia:

  • "Śląskie ZOO w ochronie cietrzewia, głuszca i dropia oraz ginących gatunków bażantów - budowa wolier" (1735 głosów)
  • "Śląskie kocha siatkówkę!" (1733 głosy)
  • "Książki online dla każdego" (1243 głosy)
  • "Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO - Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach" (1231 głosów)

Piekary Śląskie zostały włączone do jednej grupy razem z Chorzowem, Rudą Śląską, Siemianowicami, Świętochłowicami oraz Zabrzem. Z tego podregionu wyłoniono sześć wniosków. Te, które mogą dotyczyć naszego miasta to "Kultura Plus w Spółdzielczym Domu Kultury". Projekt zakłada dofinansowanie artystycznych wydarzeń odbywających się w lokalnym ośrodku kultury. Innym wnioskiem uwzględniającym Piekary jest "Rozwój sportów wodnych w podregionie nr 5", którego autorzy planują działania promujące żeglarstwo oraz kajakarstwo. Do realizacji został także przeznaczony "Chorzowski Brass Band" po Ślonsku rajzuje i w kożdym mieście koncertuje. Artyści z zespołu planują nie tylko trasę koncertową, ale także wydanie studyjnej płyty.

W podregionie, do którego należą Piekary, pojawi się także: "Ogród Społeczności Parkowej", "In-nY Weekend - Kultura na warsztacie", a także „Geo sprawności i masa radości” - edukacyjny plac zabaw o tematyce geologicznej na terenie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Realizacja w 2021 roku

- Dziękuję za zaangażowanie i głosowanie na projekty w ramach kolejnej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Aktywność mieszkańców i działalność na rzecz lokalnych społeczności to bardzo ważne obszary, które od początku kadencji wspieramy - oświadcza Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. - Sam wywodzę się z organizacji pozarządowej i doskonale wiem, jak ważne jest integrowanie mieszkańców wobec lokalnych i regionalnych spraw. Dotychczasowe zaangażowanie mieszkańców oraz organizacji pozarządowych i jednostek pokazuje, że ta decyzja była oczekiwana - dodaje.

Samorząd Województwa zadeklarował, że wybrane inicjatywy zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Natomiast organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną, trzecią edycję Budżetu Obywatelskiego.

fot. Chorzowski Brass Band

Subskrybuj piekary.info

google news icon