Zmiany w opłatach za śmieci. I to takie pozytywne. Czego możemy spodziewać się na jesień?

Ten rok mimo wszystko może przynieść pewne pozytywne modyfikacje w cennikach. Tak ma być w przypadku Zakładu Gospodarki Komunalnej w Piekarach Śląskich. Co planują władze miasta?

ZGK Piekary Śląskie
Piekary śląskie opłata śmieciowa

Mniejsze opłaty za śmieci w Piekarach Śląskich

Jeszcze w tym roku ma zmienić się kwota, jaką płacimy za wywóz odpadów. Nie będzie to rewelacyjna obniżka, ale zawsze jest to krok w dobrą stronę.

- Według wstępnych wyliczeń w październiku możliwa będzie obniżka opłaty śmieciowej. Jaka to będzie kwota, ostatecznie przekonamy się po przetargu, ale powinno to być od 1 do 3 złotych. Zapłacimy więc mniej: 37 zł lub nawet 35 zł od osoby miesięcznie - zapowiada Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta miasta.

To nie koniec zmian. Dotkną one także działkowiczów. Nowy system ma ujednolicić ceny.

- W ramach opłaty rocznej od ogródka działkowego, wynoszącej 120 zł brutto, możemy odbierać odpady zmieszane, segregowane oraz zielone (w pomarańczowych workach za 1 zł). Myślę, że to rozwiązanie zadowoli działkowców, bo jest po prostu… tanie. I wszyscy będą płacili takie same stawki od ogródka, a nie tak jak jest w tej chwili, kiedy te koszty są ogromnie zróżnicowane - dodaje Turzański.

Dodatkowo na terenie ogródków działkowych będą swobodnie odbierane wszystkie odpady bez limitu (zmieszane i segregowane). Już w maju mogą zmienić się zasady dotyczące wywozu gruzu. Będzie on odbierany bez limitów.

- Gruz od mieszkańców ZGK będzie odbierać tak jak do tej pory w workach typu big-bag, ale ich cena zostanie obniżona do kilkudziesięciu złotych. Można będzie je kupić w ZGK lub jeśli ktoś woli na wolnym rynku. Jeśli worek to zbyt mało – będzie można w naprawdę niskiej cenie wynająć w ZGK kontener na gruz - tłumaczy zastępca prezydenta miasta.

Subskrybuj piekary.info

google news icon