Zmarł Wiesław Umiński – zasłużony piekarzanin i Żołnierz Niezłomny

Nasze miasto pożegnało jednego z bardzo znanych mieszkańców. Za swoją wieloletnią działalność został uhonorowany licznymi odznaczeniami. Jego pogrzeb odbędzie się 26 maja.

UM Piekary Śląskie
Piekary śląskie Wiesław Umiński

Zmarł Wiesław Umiński

W wieku 90 lat odszedł piekarzanin, którego z żalem wspominać będzie lokalna społeczność. Za swoje zasługi w 2013 roku został nagrodzony tytułem Piekarzanina Roku. Zmarły przysłużył się jednak nie tylko dla miasta.

- Wiesław Umiński brał udział w harcerskiej zbrojnej organizacji niepodległościowej w latach 1945–1951. Przetrzymywany i przesłuchiwany w więzieniu Montelupich w Krakowie w okresie od listopada 1951 r. do kwietnia 1952 r. - podają przedstawiciele Urzędu Miasta. - Za udział w walce o wolność i niepodległość Polski w okresie powojennym został mianowany przez Prezydenta RP z dniem 7 stycznia 2005 r. na stopień podporucznika.

Wśród otrzymanych wyróżnień, jakimi został odznaczony, znaleźć można również Krzyż Niezłomnych przyznany przez Zarząd Naczelnego Stowarzyszenia Polskich Byłych Więźniów Politycznych we Wrocławiu, Kombatancki Krzyż Zasługi przyznany przez Zarząd Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny, Krzyż Walki o Niepodległość przyznany przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju "Antyk", a także Odznakę Zasłużonego dla Województwa Śląskiego za pracę społeczną w Komitecie Obywatelskim miasta Piekary Śląskie.

Wiesław Umiński przez prawie całe życie zawodowe związany był z KWK Andaluzja.

Kiedy odbędzie się pogrzeb?

Msza pożegnalna Wiesława Umińskiego zostanie odprawiona w najbliższy czwartek, 26 maja, o godz. 9:00 w piekarskiej Bazylice. Córka zmarłego prezydent Sława Umińska-Duraj bardzo dziękuje za wszystkie przekazane wyrazy wsparcia. Prosi także o nieskładanie kondolencji po nabożeństwie. Osoby, które chcą to uczynić, mogą wpisać się do księgi kondolencji, jaka została wystawiona w siedzibie Urzędzie Miasta przy ul. Bytomskiej 84 przy Punkcie Informowania Mieszkańców.

Życzeniem zmarłego było, by na jego pogrzeb nie przynosić kwiatów, a zamiast tego wspomóc darowizną Piekarskie Centrum Medyczne.

Wiesław Umiński zostanie pochowany poza Piekarami Śląskimi, w jego rodzinnych stronach. Niech spoczywa w pokoju.

Subskrybuj piekary.info

google news icon