Zmarł Andrzej Kołodziejczyk, wieloletni kustosz Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich

Zmarł Andrzej Kołodziejczyk, wieloletni kustosz Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich. Był jednym z największych popularyzatorów historii Piekar Śląskich.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich
Zmarł Andrzej Kołodziejczyk

O śmierci pana Andrzeja poinformowała dzisiaj Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich.

– Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Andrzeja Kołodziejczyka, wieloletniego kustosza Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, popularyzatora historii swojego rodzinnego miasta, naszego pracownika i przyjaciela. Wszyscy, którzy znali Pana Andrzeja wiedzą jak trudno pogodzić się z tą smutną informacją. Rodzinie i przyjaciołom składamy wyrazy współczucia – czytamy na stronie biblioteki.

Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 27 listopada 2021 o godz. 9 w Kościele św. Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich przy ul. Żwirki 17.

Andrzej Kołodziejczyk stał na straży dziedzictwa Piekar Śląskich

Andrzej Kołodziejczyk urodził się 11 listopada 1947 roku w Piekarach Śląskich, w dzielnicy Szarlej, w rodzinnym domu przy ul. Kanałowej jako syn Józefa i Gertrudy z domu Górniok. Pasją zbieracką i historią zaraził go ojciec, który od 1926 roku związany był z lokalnym samorządem, dzięki czemu mógł przekazywać synowi wiedzę na temat przeszłości miasta. Andrzej Kołodziejczyk ukończył w 1965 roku Liceum Ogólnokształcące w Piekarach Śląskich. Blisko 30 lat swojej pracy zawodowej spędził w Zakładzie Górniczo-Hutniczym Orzeł Biały na wielu stanowiskach (w latach 1965-1972 pomiarowy pod ziemią, w latach 1972-1974 technik mierniczy pod ziemią, w latach 1974-1982 specjalista mierniczy pod ziemią, w latach 1982-1983 młodszy górnik pod ziemią, w latach 1984-1990 górnik rabunkarz pod ziemią, w latach 1990-1993 górnik pod ziemią).

Pracę na rzecz lokalnej archiwistyki społecznej, zabezpieczenia tradycji i historii rozpoczął jeszcze w latach 60-tych, gdy do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapisał go ojciec pracujący w strukturach powiatu tarnogórskiego, do którego należały wówczas Piekary Śląskie. W połowie lat 70. przyłączył się do Towarzystwa Miłośników Piekar Śląskich a następnie uczestniczył w tworzeniu struktur Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej. Uczestniczył w pierwszym spotkaniu komitetu reaktywującego stowarzyszenie 1 grudnia 1980 roku i niemalże we wszystkich późniejszych udokumentowanych zebraniach zarządu stowarzyszenia, w którym pełnił rolę sekretarza. Po likwidacji Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej w 1991 roku i przekazaniu jej zbiorów do Urzędu Miasta, a później Miejskiej Biblioteki Publicznej, zgłosił gotowość przyjęcia posady kustosza Izby Regionalnej.

Andrzej Kołodziejczyk związał się z piekarską Izbą Regionalną na wiele lat. Na straży lokalnego dziedzictwa historycznego stał do końca 2016 roku gdy przeszedł na zasłużoną emeryturę. Za swoją pracę na rzecz popularyzacji i ochrony piekarskich tradycji otrzymał Nagrodę Miasta Piekary Śląskie w dziedzinie kultury im. Wawrzyńca Hajdy oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Instalacja w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju

Powstanie tablica pamiątkowa z dawnymi torami?

Straż pożarna Piekary

Miejski autobus stanął w ogniu. Na miejscu straż pożarna

Kacper Ś. po zatrzymaniu

Zabójstwo 13-latki z Bytomia. Rozpoczął się proces Kacpra Ś.

Poszukiwany

Poszukiwany wpadł w w ręce policji z błahego powodu

Majowka w piekarach

Majówka 2021: ciekawe wydarzenia w Piekarach...

Droga

Ponad 600 tys. zł dofinansowania dla Piekar...

2vendo park

Piekary Śląskie Vendo Park: zmiana daty...