Zima = widmo śmierci dla osób bezdomnych. Nie bądź obojętny, reaguj!

Zbliża się najgorszy okres dla ludzi bezdomnych – zima. Piekarscy policjanci już od jakiegoś czasu monitorują miejsca, w których mogą szukać schronienia. Jeśli widzisz osobę taką osobę śpiącą na klatkach schodowych, czy w pustostanach, to powiadom o tym odpowiednie służby, a zostanie jej udzielona należyta pomoc.

1bezdomni

Nadchodzi ochłodzenie...

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. Nagły spadek temperatur, opady deszczu i śniegu to bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne dla osób bezdomnych. Najczęściej zamieszkują one miejsca, które nie nadają się do użytku: pustostany, strychy, klatki schodowe, czy własnoręcznie zrobione szałasy lub namioty. Brak ogrzewania sprawia, że w nocy nie trudno o wychłodzenie organizmu. To bardzo często prowadzi do hipotermii – czyli stanu, w którym temperatura ciała spada poniżej 36,6 stopni Celsjusza, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Braku ciepła w prowizorycznych schronieniach skłania bezdomnych do ogrzewania się w inny, niewłaściwy sposób. Często zaprószają ogień, powodując pożary, w których później giną. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Widzisz bezdomnego? Reaguj!

Bardzo ważna jest pomoc mieszkańców. To oni najczęściej widzą osoby bezdomne, znają miejsca ich pobytu. Alarmując o tym odpowiednie służby można uratować komuś zdrowie lub życie. Piekarskim policjantom nie jest obojętny los osób bezdomnych. Funkcjonariusze regularnie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni: ogródki działkowe, pustostany, klatki schodowe. Zamieszkujące te miejsca osoby są informowane przez policjantów o formach pomocy z jakiej mogą skorzystać. Osoby bezdomne mogą również osobiście zgłaszać się na Policji czy do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Karola Miarki 14 w Piekarach Śląskich gdzie udzielane jest im w pierwszej kolejności niezbędne wsparcie, a następnie ustalany jest zakres dalszej pomocy.

fot. Policja Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon