ZGM zwiększa ilość pojemników półpodziemnych w Piekarach Śląskich

Kosze na odpady zazwyczaj nie wyglądają estetycznie. W naszym mieście już jakiś czas temu wprowadzono innowacyjne podejście do składowania śmieci – pojemniki półpodziemne. Rozwiązanie zostało ciepło przyjęte przez mieszkańców, w związku z czym ZGM postanowił zwiększyć ich ilość.

Pojemniki polpodziemne

Nowoczesne miejsce składowania odpadów

Pojemniki półpodziemne w porównaniu do tradycyjnych kółkowych są o wiele bardziej wydajne. Jeden pojemnik półpodziemny o pojemności np. 5 metrów sześciennych jest w stanie zastąpić 6 pojemników 1100 litrowych czterokółkowych czy ok. 50 pojemników 120 dwukółkowych. Sytuacja ta jest możliwa, dzięki konstrukcji kosza zapewniającej efekt kompresji śmieci pod wpływem ich ciężaru. Dodatkowo takie pojemniki nie wymagają zbudowania wiaty – to kolejna oszczędność pieniędzy. Oprócz tego pojemniki półpodziemne nie straszą swoim wyglądem – są estetyczne i schludne.

Wyżej wymienione cechy to nie jedyne plusy pojemników półpodziemnych. Ze względu na to, że kosze umieszczone są kilka metrów pod ziemią zajmują mniej miejsca. Kolejną kwestią jest brak nieprzyjemnego zapachu wokół kosza. Pojemniki osadzone są na około 1,5 pod ziemią, gdzie panuje dużo niższa temperatura, która powoduje wolniejszy rozkład śmieci. Pojemniki półpodziemne eliminują także nielegalne zjawisko podrzucania odpadów przez osoby, do których nie należą konkretne kosze, ponieważ są zamykane, a klucze posiadają jedynie osoby uprawnione do ich użytkowania.

Nowe pojemniki w naszym mieście

W Piekarach Śląskich obecnie istnieje 12 zespołów pojemników półpodziemnych do segregacji odpadów. Można je spotkać w następujących lokalizacjach: Szeptyckiego 2, Maczka 1,2, Waculika 3 i 13, Maczka 4, Andersa 6, Przyjaźni 270, Roździeńskiego 73, Trautmana7, Janty 14, Kotuchy 25. ZGM widząc potencjał w pojemnikach półpodziemnych postanowił zakupić i zamontować ponad 30 sztuk. Prace zakończą się w 2022 roku.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon