Zalane ulice, piwnice i mieszkania. Oto bilans dwudniowej ulewy

18 i 19 czerwca przez Piekary Śląskie przeszły ulewne deszcze. W ich wyniku doszło do podtopień dróg, zalania piwnic, a nawet mieszkań. Wiele ulic było nieprzejezdnych. Jaki jest bilans strat?

Piekaryulewa


- Od czwartku, 18 czerwca, od godziny 16.45 do teraz mieliśmy 19 zgłoszeń od mieszkańców wymagających interwencji – wyjaśnia mł. bryg. mgr inż. Rafał Blachliński, rzecznik prasowy PSP w Piekarach Śląskich.

9 interwencji dotyczyło konieczności wypompowania wody z budynków. Dwa z obiektów zostały prawdopodobnie rażone piorunem. Z kolei 10 zdarzeń związanych było z wypompowywaniem wody zalegającej na ulicach. Strażacy musieli też podnieść wał na Szarlejce, na granicy z Radzionkowem, ponieważ poziom wody podniósł się tak bardzo, że zaczęła się ona wlewać do kopalni.

Na których ulicach było najgorzej?

Zalana została droga w rejonie ul. Oświęcimskiej-Czołgistów przy Autostradzie A1. Tam staż pożarna musiała odpompować wodę z zalanej jezdni. Podobnie sytuacja wygląda na ul. Granicznej przy sklepie Kaufland, gdzie także doszło do zalania drogi. Do kolejnego podtopienia jezdni doszło na ul. Kleeberga, a częściowo zalana jest ul. Śląska w rejonie sklepu Aldi – na miejscu działa jednostka PSP. Ulica jest już przejezdna. Magistrat informuje, że występują również utrudnienia na ul. Podmiejskiej, a zalana jest także jezdnia ul. Pod Lipami w stronę Radzionkowa, w rejonie mostu. Ulica jest obecnie ślepa, przed mostem do Radzionkowa ustawiono zapory.

To jednak nie wszystko, ponieważ doszło też do zalaniach miejskich placówek. Jak precyzuje piekarski magistrat, taka sytuacja miała miejsce m.in. na Osiedlu Wieczorka, gdzie woda zalała mieszkania, gdyż dachy nie wytrzymały takiej nawały deszczu.

Należy mieć na uwadze, że to nie koniec deszczowej aury. IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami w województwie śląskim. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, a miejscami wysokość opadów może wynieść od 30 mm do 50 mm.

Subskrybuj piekary.info

google news icon