Zakaz noszenia przyłbic, kominów, szalików - nowe obostrzenia

Wczoraj, minister zdrowia, Adam Niedzielski, podczas konferencji prasowej poinformował o nowych obostrzeniach które wejdą w życie w sobotę 27 lutego. Kluczową zmianą jest zakaz noszenia chust, przyłbic, kominów czy szalików - tymi elementami nie będzie można sobie zasłaniać ust i nosa. Jakie restrykcje przygotował dla nas rząd.

M m 154220990 3679997798736297 2900156574217063454 o 1

Nakaz zasłaniania usta i nosa - tylko maseczka

Zaraz minie rok, kiedy w Polsce stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirsem. Niemal od razu wszedł w życie wówczas nakaz zasłaniania ust i nosa. Na rynku dostępny były maseczki jednorazowe i wielorazowe, przyłbice czy kominy. Dodatkowo wiele osób zakrywało twarz szalikiem lub chustą, co było dla nich niezwykle wygodne i komfortowe. To jednak ulegnie zmianie - od 27 lutego będzie obowiązywać zakaz zasłaniania usta i nosa przyłbicą, szalikiem, chustą czy kominem. Do zasłonięcia ust i nosa ma służyć maseczka ochronna. Wbrew plotkom nie zakazano używania maseczek materiałowych, a ponadto rząd nie nakazał noszenia maseczek chirurgicznych.

Miejsca, w których obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa:

- w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie,
- w samochodzie, jeśli jedzie z Tobą osoba, z którą nie mieszkasz,
-w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie,
- w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu,
- w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
- w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze,
- na uczelni,
- w miejscu pracy przy obsłudze klienta.

Województwo warmińsko-mazurskie ze szczególnymi restrykcjami

W wyżej wymienionym województwie powracają surowe obostrzenia: nauczanie zdalne w klasach 1-3, zamknięcie galerii handlowych, kin, teatrów i muzeów. Ponadto nieczynne też będą hotele, korty tenisowe i baseny. Taką decyzje rządu przedstawił Adam Niedzielski podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji

Od soboty 27 lutego będzie obowiązywać Kwarantanna dla osób, które wjeżdżają na teren Polski z Czech lub Słowacji. Restrykcje nie będą jednak obowiązywać osób, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki.

Subskrybuj piekary.info

google news icon