Zaadoptuj zwierzaka!

Ruszamy z cotygodniową akcją, w której będziemy publikować zdjęcie i opis zwierzaka przeznaczonego do adopcji ze Schroniska dla Bezpańskich Zwierząt w Bytomiu. Kto dzisiaj zadebiutuje?

1 pies

Zakochaj się w psiaku

Naszą akcję otwiera piesek zabrany z terenu Piekar Śląskich. To suczka, która urodziła się w 2012 roku. Jest mieszańcem. Aktualnie przebywa w Schronisku dla Bezpańskich Zwierząt, w Bytomiu, przy ul. Łaszczyka 18.

Schronisko – tymczasowe schronienie zmienia się w lata

Każde zwierzątko potrzebuje domu. Schroniska to miejsca tymczasowego pobytu psów czy kotów, a coraz częściej stają się docelowym domem, w którym zwierzęta dożywają starości. Życie w klatce nie jest usłane różami, aczkolwiek to dużo lepsza alternatywa niż błąkanie się po ulicach miasta. Szczególnie trudnym okresem jest zima, ponieważ schroniska często są przepełnione psimi staruszkami, dla których ochłodzenie i przymrozki są trudne do zniesienia. By ich historia miała dobre zakończenie wystarczy zaadoptować psa lub kota, dać mu szczęśliwy i kochający dom. Gwarantowane jest, iż zwierzak odwdzięczy nam się tym samym i to z nawiązką.

Adopcyjny poradnik

Adopcja psa dorosłego
Podstawowym kryterium wyboru psa jest jego wiek. Górną granicą, jaką podają przyszli opiekunowie to 2-3 lata. Skąd to wynika? Przede wszystkim duża ilość osób decyduje się na adopcję psa, zaraz po tym jak stracili swojego czworonoga. Ludzie boją się ponownej utraty przyjaciela, dlatego wybierają młodsze zwierzęta. Drugim czynnikiem jest przeświadczenie, iż starszych psów nie da się wychować. Czas zdementować plotki – każdy starszy pies (o ile jest zdrowy i ma siłę) jest w stanie się przystosować do nowych warunków. Jeśli każdy odwiedzający będzie myśleć o adopcji w powyższy sposób, to ostatnim co zobaczą starsze psiaki będą klatki schroniska.

Adopcja szczeniaka
Adopcja szczeniaka niesie ze sobą wiele plusów i minusów. Osoby, które myślą o adopcji młodego pieska powinny wykazać się dużą dozą cierpliwości. Szczeniakom należy przez cały czas pokazywać co wolno, a czego nie wolno robić. Psiaki nie wiedzą, że buty nie są przeznaczone do gryzienia, a poduszki do rozrywania. Szczeniakom należy wpoić odpowiednie zachowania. To jak będzie zachowywać się w przyszłości zależy od właściciela. Gra jest jednak warta świeczki, a poświęcony czas zaprocentuje nam w postaci dobrze wychowanego psa.

Adopcja kota
Tyle ile ludzi tyle kotów – każdy z nich ma inny charakter. Jedne nie lubią towarzystwa, są wręcz wycofane, zaś kolejne potrzebują wiele atencji. Decydując się na kota należy pomyśleć jaki charakter jest nam najbliższy i jacy sami jesteśmy. Jeśli posiadamy obecnie inne zwierzątko w domu, również należy o tym poinformować pracowników schroniska. Kot nie jest wymagającym zwierzęciem – nie oznacza to jednak, że nie trzeba się nim opiekować. Pupil powinien mieć zapewnioną kuwetę, legowisko, miseczki czy drapaki – te przedmioty plus miłość człowieka uczynią kota najszczęśliwszym zwierzakiem.

Subskrybuj piekary.info

google news icon