Z wizytą u Matki Boskiej Piekarskiej. Zakończyła się Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt

Duchowa Stolica Śląska znów gościła pielgrzymów, którzy przybyli z wielu stron regionu. Tym razem bazylikę odwiedziły panie. Uczestniczyły w uroczystej Mszy, a później w świętowaniu.

Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich

Coroczne wydarzenie ma swoje korzenie jeszcze w czasach międzywojennych. Wtedy w Piekarach Śląskich organizowane były zjazdy w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pamięć po nich przetrwała do dziś w formie letnich pielgrzymek. W niedzielę, 20 sierpnia, do Piekar Śląskich udały się kobiety oraz dziewczyny. Pątniczki wzięły udział we wspólnej modlitwie różańcowej. Następnie ruszyła procesja z obrazem Matki Boskiej Piekarskiej na Wzgórze Kalwaryjskie. Tam głos zabrał nowy metropolita katowicki.

– Droga do odnowy Kościoła wiedzie przez powrót do duchowości i mistyki. Wykorzystujcie czas przede wszystkim na katechezę, na odważne stawianie pytań dotyczących Boga, wiary, Kościoła, moralności, spraw społecznych. Wiara to decyzja życia, by iść za Panem, by z Nim być. Poza samą wiarą potrzebne jest powierzenie się Bogu – "przylgnięcie" całego człowieka do Boga na wzór Maryi oraz stałość. Przestrzegam przed budowaniem takiego Kościoła, który zachłysnąłby się jedynie doczesnością. Czasy wolności słowa i wypowiedzi, demokracja, którą z trudem, ale konsekwentnie od lat w Polsce budujemy, nie wymagają już tak bardzo, aby biskup zabierał głos w sprawach politycznych – powiedział abp. Adrian Galbas.

Głównym punktem pielgrzymki pod hasłem "Błogosławiona, która uwierzyła" była uroczysta Msza święta. Przewodniczył jej bp. polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

– Wiara poczyna się w nas przez przyjęcie słowa Bożego. Maryja słuchała słowa Bożego, a dowodem na to jest hymn Magnificat utkany ze słów - cytatów z ksiąg Starego Testamentu. Maryja powiedziała "tak" Bogu, bo wiedziała, że Bóg zawsze mówi "tak" człowiekowi. Właśnie chwilę wypowiedzenia "tak" Bogu możemy nazwać chwilą zrodzenia się wiary. Wiara bowiem jest nie tylko usłyszeniem słowa Bożego, ale decyzją życia opartego na nim. Wykorzystujcie swój geniusz kobiecy i cieszcie się nim! Wskazujcie w środowiskach, w których żyjecie na to, co jest najważniejsze, a najważniejsza jest miłość – mówił w trakcie homilii bp. Wiesław Lechowicz.

Ostatnim punktem spotkania było odmówienie nieszporów maryjnych. Nie zakończyło ono jednak radosnego świętowania. Tego dnia w Piekarach Śląskich nie zabrakło tradycyjnych odpustowych makronów. Na chętnych czekał także ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Piekary Śląskie - Bazylika

Może Cię zainteresować:

Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich. Od 1676 roku pątnicy odwiedzają sanktuarium

Autor: Anna Sobkiewicz-Foremska

21/08/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon