Z Piekar Śląskich do Kołobrzegu w 5 h. Kiedy będzie to możliwe?

Przed nami okres wakacyjny, a wraz z nimi urlopy, wyjazdy i wycieczki. Duża liczba osób zamiast zagranicznych eskapad woli podróżować po Polsce. Głównymi celami podróży są więc rodzime, nadmorskie miasta np. Kołobrzeg. Jak się tam dostać z Piekar? Droga S11 zapewni nam ekspresową trasę, którą pokonamy w zaledwie 5 h. Jest jeden haczyk – S11 jest dopiero w trakcie budowy. Kiedy zakończą się prace?

Droga ekspresowa S11 to droga ekspresowa łącząca Kołobrzeg z Pyrzowicami/Piekarami Śląskimi. Zaprojektowana trasa liczy długość ponad 600 km. W dużej mierze prowadzi śladem obecnej drogi nr 11, która przechodzi przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie. Rząd przewiduje by S11 w całości była drogą dwujezdniową.

Obecnie kierowcy mają do dyspozycji blisko 126 km trasy (w tym wspólny przebieg S6 i S11 od Kołobrzegu do Koszalina - ok. 35 km). Kolejne 80 km jest w trakcie realizacji. W trakcie przygotowanie jest nieco ponad 405 km drogi, która po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz zebraniu finansowania, będzie mogła przejść w kolejny etap czy ogłoszenie przetargów na realizację. Oddanie do użytku ostatnich odcinków drogi ekspresowej S11 ma nastąpić w 2029 roku. Za 8 lat będzie możliwe pokonanie trasy samochodem z węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z A1 do Kołobrzegu w nieco ponad 5 godzin.

Cała trasa usprawni komunikację nie tylko między Pomorzem Środkowym a aglomeracją śląską, ale również między innymi województwami. Droga S11 ma zadanie wyprowadzić ruch tranzytowy z mniejszych miast i poprawić bezpieczeństwo ruchu. Koszt realizowanych obecnie odcinków opiewa łącznie na kwotę ponad 2,3 mld zł.

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA]

Subskrybuj piekary.info

google news icon