Wszystkich Świętych na cmentarzach w Piekarach Śląskich. Czy uda się odwiedzić groby?

W zeszłym roku, chwilę przed dniem Wszystkich Świętych, rząd niespodziewanie ogłosił... zamknięcie cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada. Część osób dowiedziała się o zakazie będąc już w podróży do miejsca pochówku swoich bliskich. Decyzję - choć dla większości Polaków absurdalną - usprawiedliwiała fala koronawirusa. Jak będzie w tym roku?

Zzzzzz

Początek listopada to czas odwiedzin grobów zmarłych. W tym okresie na cmentarzach i wokół nich panuje naprawdę wzmożony ruch. Zeszłoroczne decyzje ministerialne były pokierowane głównie tym faktem. Na zatłoczonych cmentarzach mogłoby dojść do setek zachorowań. Nagła i nieprzemyślana decyzja miała zatrzymać rozprzestrzenianie wirusa.

Minister Adam Niedzielski odpowiedział na pytanie

Podczas konferencji prasowej w Szczecinie, która miała miejsce 4 października, minister zdrowia został zapytany o ewentualne ograniczenia czy nowe restrykcje w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Zgodnie z odpowiedzią, w tym roku nie są przewidywane drastyczne zmiany podejmowane z dnia na dzień. Niedzielski twierdzi również, że w tym roku kraj jest znacznie lepiej przygotowany i zabezpieczony.

Wszystkich Świętych w Piekarach Śląskich

I choć do święta pozostały jeszcze ponad 3 tygodnie, dla osób prowadzących przycmentarny biznes rozpoczął się czas intensywnych przygotowań. Dla wielu mieszkańców również. Przed świętem większość ma w zwyczaju zadbanie o nagrobek i jego otoczenie. W związku z tym, wzmożony ruch na piekarskich cmentarzach można już zaobserwować.

Utrudnienia w ruchu

Chociaż korki tworzą się w okolicach każdego cmentarza, najgorzej jest na Szarleju (ul. Karola Miarki). Na jezdni w zeszłych latach obowiązywał ruch jednokierunkowy. Dzięki dużemu parkingowi zlokalizowanemu przy ogródkach działkowych, przynajmniej z parkowaniem nie ma w tym miejscu problemu. Niestety, w pobliżu innych cmentarzy brakuje dużych parkingów. Na Józefce czy w Brzezinach Śląskich - są to niewielkie place. Najgorzej jest na cmentarzu przy Kalwarii. Samochody taranują trawnik przy płocie kopalni, niektórzy zostawiają samochód tak, że zastawiają chodniki czy nawet drogę.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Wiktor Franki

Uznani piekarzanie, którzy zmarli

Instalacja w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju

Powstanie tablica pamiątkowa z dawnymi torami?

Nowopowstały chodnik na Starym

Nowe chodniki na Starym

AZS

Wybór szkoły ponadpodstawowej

IRRS

Dariusz Iskanin w IRRS

1piekary

Jutro rozpocznie się akcja „Znicz”!

Cmentarz

Na cmentarz we Wszystkich Świętych w tym roku...