Województwo chce przejąć Piekarskie Centrum Medyczne. Cena? Zero złotych

Sejmik Województwa Śląskiego zgodził się na przejęcie Piekarskiego Centrum Medycznego. Prezydent Sława Umińska-Duraj zamierza oddać sto procent udziałów za darmo.

Piekarskie Centrum Medyczne

W poniedziałek, 25 września, Sejmik Województwa Śląskiego zgodził się na przejęcie Piekarskiego Centrum Medycznego z rąk Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Prezydent Sława Umińska-Duraj sama zwróciła się z prośbą o przejęcie stu procent udziałów za darmo przez samorząd województwa.

- Miastu trudno prowadzić placówkę z uwagi na potężne niedobory w ochronie zdrowia, a województwo potrzebuje trzech lub czterech nowych szpitali, ale nie stać go na ich budowę - wyjaśnił marszałek Jakub Chełstowski w Radiu Piekary. - Pamiętajmy, że województwo jest właścicielem tzw. Urazówki (Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich), co pozwala na stworzenie synergii pomiędzy tymi placówkami - dodał.

Magistrat zainwestował niemal 100 mln złotych w nowy budynek i sprzęt Piekarskiego Centrum Medycznego. Mimo to jego działalność przynosiła w ostatnich latach straty. Mowa o ponad 12 mln złotych tylko w 2022 roku.

Rada Miasta Piekary Śląskie powinna podjąć decyzję w tej sprawie na najbliższej sesji. Później sporządzona ma zostać odpowiednia umowa.

- Przejcie Piekarskiego Centrum Medycznego poprawi kompleksowo udzielanych świadczeń zdrowotnych nie tylko dla mieszkańców Piekar Śląskich, ale i pacjentów z innych regionów, szukających specjalistycznej pomocy medycznej - podkreślono w uzasadnieniu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego.

Subskrybuj piekary.info

google news icon