Węglokoks wystawił na sprzedaż tereny po byłej KWK Julian

W lipcu spółka Węglokoks Kraj poinformowała o wystawieniu na sprzedaż terenów należących do dawnej KWK Julian. Pełna oferta cenowa miała być znana we wrześniu, jednak na razie - trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Teren Julki

Wstępnie, około 2 miesięcy miała potrwać wycena gruntów wystawionych na sprzedaż. Z informacji przekazanych przez Węglokoks - proces ustalania wartości danych fragmentów byłej kopalni trwa. Czas na dopięcie wszelkich formalności to 3 miesiące.

Koniec kopalni

31 stycznia 2020 roku z kopalni wyjechał ostatni, symboliczny wagonik węgla. Oczywiście pokłady surowca pod naszym miastem nie są wyczerpane, jednak ich wydobycie jest nieopłacalne. Tereny KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary należą do spółki Węglokoks Kraj oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Mieszkańcy Piekar Śląskich zastanawiają się, jaki los spotka dawną Julkę. Większość terenów została wystawiona na sprzedaż przez Węglokoks. Jak mówią przedstawiciele firmy, w tym miejscu nie ma już możliwości utworzenia kopalni. Tereny w rękach przyszłego właściciela będą stanowiły obszar inwestycyjny.

Szyby to sprawa SRK

W dużym uproszczeniu - większość należy do Węglokoksu. Środkowa część, w tym 3 szyby - to własność Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

W ramach rozpoczętych uzgodnień, SRK zaproponowała miastu możliwość przeniesienia na rzecz Gminy Piekary Śląskie w formie darowizny, w trybie art. 23 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego części terenu Spółki znajdującego się w rejonie byłej kopalni. Chodzi o dwie działki o łącznej powierzchni blisko 9000 metrów kwadratowych. Docelową zabudowę ma stanowić budynek nadszybia i maszyny wyciągowej szybu Julian I z wieżą szybowa Julian I. Prezydent otrzymała również propozycję darowizny zabytkowej maszyny wyciągowej szybu Julian II, która zostanie przeniesiona do budynku nadszybia szybu Julian I.

Jeśli chodzi o resztę terenów, dalsze działania Spółki będą zależne od trwającego procesu likwidacji. Docelowo również trafią na sprzedaż.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Botaniczna Park – osiedle inne niż wszystkie

Remont piekary

Modernizacja drogi wewnętrznej na Osiedlu Andaluzja

Termomodernizacja piekary

Remont bloków przy ul. Ofiar Katynia i Roczkowskiego

Piekary Śląskie - inwestycje 2022

Inwestycje na 2022 rok. Co zapowiada Urząd Miasta?

Instalacja w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju

Powstanie tablica pamiątkowa z dawnymi torami?

Termomodernizacja

Trwają prace termomodernizacyjne

Bytomska 72

Przetarg na lokal przy ul. Bytomskiej 72