W śląskiem rozpoczyna się proces przełączania numeru 998 na 112

Do tej pory, chcąc powiadomić o zdarzeniu straż pożarną - wielu z nas wykręcało numer 998. Od jutra w całym województwie rozpocznie się przełączanie numeru alarmowego na ogólny - 112.

240999064 555471442472053 7003062092389017696 n

Na razie w Katowicach (zmiany będą sukcesywnie wprowadzane w każdym powiecie), dzwoniąc pod nr alarmowy straży pożarnej (998) połączenia będą kierowane pod numer 112.

Dla mieszkańców nie oznacza to żadnej zmiany. Numer 998 będzie można w dalszym ciągu wybierać na klawiaturze telefonu. Jednak teraz, dzwoniący nie połączy się bezpośrednio z PSP a z dyspozytorem CPR, który po weryfikacji zgłoszenia przekaże je do odpowiednich służb.

Przekierunkowanie numeru 998 pozwoli dyspozytorom Państwowej Straży Pożarnej skupić się na zdaniach, które bezpośrednio będą ratować życie, zdrowie i mienie obywateli. Ze swojej strony mogę zapewnić, że współpraca na poziomie przekazywania zgłoszeń i informacji do PSP będzie z korzyścią dla mieszkańców województwa – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Docelowo zmiana obejmie całe województwo. Wszystko po to, by usprawnić system powiadamiania ratunkowego. Ma to pomóc w lepszym rozdysponowaniu służb.

Kiedy 998 przestanie działać w Piekarach Śląskich?

Zgodnie z harmonogramem, przejście naszej miejscowości z 998 na 112 zaplanowane jest na 14 września. Obsługa wszystkich zdarzeń przez dyspozytora CPR pozwoli wyeliminować wiele fałszywych alarmów, co w znacznym stopniu usprawni działania straży pożarnej. Dodatkowa korzyść przełączenia numeru alarmowego to ujednolicenie sposobu obsługi zdarzeń, także zgłoszeń obcojęzycznych oraz połączeń eCall (ogólnoeuropejskiego systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych).


Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Płatność kartą

Piekarzanka ukradła kartę kredytową, wpadła płacąc za zakupy

Zniszczone groby Piekary

Trwają poszukiwania sprawców dewastacji nagrobków

Pożar na działkach Piekary

Pożar na terenie ogródków działkowych

Złodziej iglaków Piekarach

Złodziej iglaków grasuje po Piekarach Śląskich

Zatrzymania osób poszukiwanych piekary

14 osób zatrzymanych przez piekarskich policjantów

Wypadek wyszyńskiego

Potrącenie przy ulicy Wyszyńskiego

Kontrola policji (zdjęcie ilustracyjne)

Mieszkaniec Piekar zatrzymany za jazdę po pijaku