W Piekarskim Centrum Medycznym przywrócono porody rodzinne

Ze względu na epidemię COVID-19 wiele szpitali położniczych w Polsce wstrzymało porody rodzinne. Taka decyzja miała na celu ochronę personelu placówki jak i samych pacjentek przed zakażeniem koronawirusem. Ku uciesze kobiet, porody rodzinne zaczynają jednak powracać. Sprawdźmy jak wygląda procedura takiego porodu w Piekarskim Centrum Medycznym.

0000piekarskiecentrummemdyczne

Zakaz odwiedzin w szpitalach i wstrzymanie porodów rodzinnych wywołało wiele negatywnych komentarzy. Sama ciąża jest czynnikiem stresogennym, a jeśli dołożymy do tego epidemię koronawirusa i obostrzenia z nią związane to otrzymujemy mieszankę wybuchową. Mnóstwo kobiet nie wyobraża sobie porodu bez bliskiej osoby znajdującej się w pobliżu. Panie jednak mogą odetchnąć z ulgą – Piekarskie Centrum Medyczne przywraca porody rodzinne.

W Piekarach Śląskich można rodzić z osobą towarzyszącą

Od 7 stycznia, w piekarskiej placówce przy ul. Szpitalnej 11 ponownie możliwe są porody rodzinne. Osoby, które w nich uczestniczą zobowiązane są do wypełnienia ankiety w izbie przyjęć, a nad całą procedurą będzie czuwać położna, która ewentualne nieprawidłowości przekaże lekarzowi dyżurnemu. Ponadto osoba towarzysząca musi być zabezpieczona w środki ochrony osobistej (komplet jednorazowy, rękawiczki, maskę), które otrzyma od portiera.

Jak długo osoba towarzysząca może przebywać na sali porodowej?

Partner/bliska osoba może przebywać na sali porodowej od chwili rozpoczęcia porodu do 2 godzin po porodzie. To personel medyczny decyduje o momencie wejścia osoby towarzyszącej na salę. Po wejściu na salę porodową nie można już jej opuszczać. Należy również zachowywać odpowiedni dystans pomiędzy personelem medycznym. Ponadto osoba towarzysząca zobowiązana jest do przestrzegania wszelkich zaleceń personelu medycznego.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon