W Piekarach Śląskich w końcu powstanie kryty basen. Umowa na projektowanie została podpisana

Konkurs architektoniczny na zaprojektowanie obiektu sportowego, mieszczącego: halę sportową, kryty basen, strefę spa oraz strzelnicę został rozstrzygnięty. Zadanie podejmie się firma Architekci JSK. Obiekt zostanie oddany do użytku najwcześniej pod koniec 2024 roku.

W poniedziałek, 14 listopada prezydent miasta Piekary Śląskie - Sława Umińska-Duraj poinformowała o sfinalizowaniu umowy na wykonanie dokumentacji projektowej nowego kompleksu sportowego, który będzie zlokalizowany przy ul. ul. Solidarności (między rondami – przy zbiegu Solidarności, Wyszyńskiego i Oświęcimskiej). Zwycięzcą przetargu okazała się firma SK Architekci. Wartość dokumentacji projektowej wyniesie blisko 4 miliony złotych.

- Niestety, biuro projektowe uznało, że wynagrodzenie poniżej 4 mln złotych jest niewystarczające i nie zdecydowało się podpisać umowy - komentuje Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta miasta. - Negocjacje z drugim z laureatów zakończyły się sukcesem.

Półtora roku na powstanie projektu

Architekt rozpocznie projektowanie od wykonania ostatecznej koncepcji budowlanej, a następnie przejdzie do projektu budowlanego, na podstawie którego wybudowany zostanie kompleks sportowy. Wiadomo, że prace budowlane zostaną podzielone na etapy. Pierwszym krokiem inwestycji będzie basen kryty, kolejnym SPA, czyli basen rekreacyjny, masaże, jacuzzi, sauny, grota solna, a na samym końcu hala sportowa.

- Oczywiście projektujemy halę sportową – pod potrzeby mistrzowskiej Olimpii. Szczypiorniści będą wreszcie mogli zacząć nie tylko marzyć, ale odliczać dni do zmiany warunków gry - dodaje Turzański.

Zarząd miasta zakłada, że na realizację inwestycję zostaną przeznaczone środki pochodzące z puli rządowej. Wiadomo, że projekt nie zostanie dofinansowany ze środków UE. Obiekt do użytku najwcześniej zostanie oddany pod koniec 2024 roku, a w najczarniejszym scenariuszu w połowie 2026 roku.

Kryty basen dla mieszkańców Piekar


Główne wejście z poziomu placu parkowego prowadzi do holu głównego, w którym znajdzie się recepcja i kawiarnia, tworząc wspólną przestrzeń otwartą na ogród. Dzięki dużym przeszkleniom wnętrze kawiarni przeniknie się z sąsiadującym ogrodem, w letnim okresie na zewnątrz funkcjonować będzie taras ze stolikami. Z drugiej strony strefa kawiarni otwiera się na basen sportowy. Z holu będzie możliwość wejścia po schodach na widownię nad basenem i taras. Widownia może funkcjonować jako dodatkowa powierzchnia dla kawiarni.

Za recepcją znajduje się strefa szatni – zmiany obuwia i okryć wierzchnich z szafkami, skąd będzie bezpośrednie połączenie ze strefą szatni. Szatnie mogą funkcjonować bez podziału na płeć lub z podziałem. Dalej pojawi się przejście do strefy pryszniców damskich, męskich, dla niepełnosprawnych i dla rodzin z małymi dziećmi oraz toalet, skąd już jest bezpośredni dostęp do basenu sportowego oraz do strefy rekreacyjnej etapu B.

Na poziomie basenu pływackiego zlokalizowane będą pomieszczenia dla ratowników. Na piętrze znajdą się widownia, pomieszczenia administracji, oraz wentylatorownia. W hali basenowej znajdzie się basen sportowy, wodny plac zabaw, zjeżdżalnię. Poniżej znajdują się pomieszczenia techniczne.

Drugi etap projektu, czyli SPA


Budynek B składać się będzie z dwóch stref. Strefy mokrej z basenem rekreacyjnym i saunami oraz strefy suchej, w której znajdą się siłownie, sale ćwiczeń, ścianka wspinaczkowa. Strefa mokra korzysta z szatni etapu A, po przejściu strefy szatni znajdujemy się w korytarzu łączącym basem sportowy i rekreacyjny. Do strefy suchej prowadzić będzie osobne przejście z holu głównego. Będą tu szatnie i toalety dla kobiet i mężczyzn oraz osób niepełnosprawnych.

Sale do ćwiczeń i siłownia znajdować się będą na parterze, na piętrze będzie siłownia, sala sztuk walki wentylatorownia z czerpnia i wyrzutnią ponad dachem. Zróżnicowanie terenu umożliwia wyjście z poziomu piętra przez zielony dach na teren pasa zieleni. Pomieszczenie ścianki wspinaczkowej oraz sale do squasha, ze względu na swoją wysokość dostępne będą z poziomu -1. Na poziomie -1 znajdzie się także strefa pomieszczeń technicznych basenu rekreacyjnego. Sale do ćwiczeń znajdujące się na parterze otwierać się będą na plac parkowy.

Hala dla piekarskich szczypiornistów


Hala Sportowa jest trzecim etapem inwestycji wraz parkingiem podziemnym. Hala ma posiadać wielofunkcyjne boisko sportowe umożliwiające rozgrywanie meczów koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej wraz z trybuną na około 850 miejsc siedzących. Budynek ten będzie podzielony na strefę sportową boiska od strony ul. Solidarności oraz na strefę obsługującą kibiców od strony północnej z głównym wejściem oraz wizualnym otwarciem na zielony plac.

W holu głównym znajdzie się recepcja, szatnie oraz komunikacja pionowa w postaci schodów i wind. Wykorzystując wysokość hali na drugim piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne oraz sala konferencyjna, a także pomieszczenia techniczne. Pierwsze 5 rzędów trybuny projektowane jest jako trybuna składana, co umożliwia powiększenie w zależności od potrzeb płyty boiska i stworzenie np. dwóch boisk treningowych. Na kondygnacji podziemnej znajdzie się strzelnica sportowa dostępna z holu głównego, lub z zewnątrz poprzez klatkę schodową i przez garaż. Garaż pomieści 60 samochodów.

Źródło: krzysztofturzanski.pl, Urząd Miasta w Piekarach Śląskich

Basen w Piekarach Śląskich

Może Cię zainteresować:

Jak będzie wyglądał basen w Piekarach Śląskich? Sąd Konkursowy wybrał najlepszy projekt

Autor: Urszula Gołkowska

15/01/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon