W Piekarach Śląskich pojawiły się hulajnogi elektryczne. Jak z nich skorzystać?

W naszym mieście na chodnikach możemy już spotkać nowe środki transportu. Na drogi wyjechało 200 hulajnóg. Zobacz, jak je uruchomić, jakie są opłaty i gdzie można się nimi przemieszczać.

TIER
Piekary śląskie hulajnogi

Hulajnogi w Piekarach Śląskich

Zapowiadane nowości pojawiły się już w przestrzeni miejskiej. Niemieckie przedsiębiorstwo TIER zaopatrzyło Piekary w 200 hulajnóg. Można je będzie spotkać w różnych miejscach miasta. Ten środek transportu to nie tylko modna rozrywka. W założeniach ma także odciążenie ruchu samochodowego i polepszenie przepustowości na drogach. Kierowcy pozwala uniknąć stania w korkach oraz sprawniej dojechać w docelowe miejsce. Twórcy tego rozwiązania przedstawiają je także jako bardziej ekologiczną opcję zastępczą dla poruszania się samochodem.

- Jako TIER, podejmujemy zdecydowane i przełomowe przedsięwzięcia na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko użytkowników e - hulajnóg i innych uczestników ruchu, lecz także postrzegania branży przez opinię publiczną. Bardzo się cieszę, że Piekary Śląskie dołączyły do miast, w których wdrażamy rozwiązania poprawiające jakość mobilności współdzielonej – stwierdza Mathieu Deloly, Dyrektor Generalny Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak włączyć hulajnogę?

Takie pytanie może pojawić się, gdy pierwszy raz będziemy chcieli skorzystać z nowych pojazdów. Organizator transportu hulajnogowego podaje prostą instrukcję.

  1. Pobierz aplikację TIER.
  2. Znajdź najbliższą e-hulajnogę na mapie w aplikacji.
  3. Zeskanuj kod QR, aby odblokować e-hulajnogę i rozpocząć jazdę.
  4. Popchnij e-hulajnogę do przodu, by złożyć nóżkę i już możesz jechać.
  5. Aby zacząć jazdę, umieść jedną nogę na e-hulajnodze, a drugą odepchnij się od podłoża. Użyj manetki przyspieszenia, by zwiększyć prędkość.
  6. Puść manetkę przyspieszenia, aby zmniejszyć prędkość, lub delikatnie ściśnij lewy lub prawy hamulec, aby jeszcze bardziej zwolnić i zatrzymać się.
  7. Kiedy skończysz jazdę, zaparkuj w wyznaczonym miejscu lub znajdź bezpieczne miejsce na chodniku z dala od pieszych. Gdy skończysz jazdę, oprzyj e-hulajnogę o nóżkę i kliknij „zakończ przejazd” w aplikacji.

Ile kosztuje jazda hulajnogą?

To kolejna ważna kwestia. Pamiętać należy, że płatności dokonujemy poprzez pobraną aplikację. Jakie są stawki?

- Minuta jazdy e-hulajnogą TIER kosztuje 65 groszy, natomiast opłata za odblokowanie hulajnogi wynosi 2,70 zł. Nowi użytkownicy, w ciągu 14 dni od rejestracji, mogą wykupić w aplikacji miesięczny pakiet nielimitowanych, darmowych odblokowań w promocyjnej cenie 2,70 zł. Na osoby, które już posiadają konto w aplikacji, czeka pakiet 30 dni darmowych odblokowań za 14,99 zł - tłumaczy Patrycja Osiadacz, Havas PR Warsaw.

Gdzie można jeździć na hulajnodze?

Aktualne przepisy stwierdzają, że podstawową przestrzenią dla hulajnóg elektrycznych jest droga lub pas ruchu dla rowerów. Kierowca pojazdu może skorzystać również z jezdni, jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h. W praktyce niestety często trudno o takie warunki. Dlatego też, jeśli nie ma możliwości poruszania się po wspomnianych odcinkach, dozwolona jest jazda chodnikiem. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale także pieszych.

Ważna jest także informacja, że maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką możemy korzystać z hulajnogi, to 20 km/h. Przede wszystkim kierowcy jednośladów powinni zawsze uważać, zwłaszcza przy przejściach dla pieszych.

Jak dodaje TIER na e-hulajnodze można jeździć wyłącznie w pojedynkę. Absolutnie zabronione są przejazdy po spożyciu alkoholu. Co więcej, zaparkowany pojazd nie
powinien blokować przejścia lub przejazdu, a zakazy parkowania oznaczone odpowiednim znakiem drogowym obowiązują także kierowców hulajnóg.

Subskrybuj piekary.info

google news icon