W Piekarach Śląskich mniej milionerów niż rok wcześniej. Skąd ten spadek?

Choć w woj. śląskim ogółem wzrosła liczba milionerów, to w Piekarach Śląskich trend jest odwrotny. W naszym mieście jest mniej milionerów niż rok wcześniej.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)

Po raz kolejny, i to mimo pandemii, wzrosła ogólna liczba milionerów w województwie śląskim. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach podaje, że w zeznaniach podatkowych za 2020 r. dochód przekraczający 1 mln zł wykazało ponad 3800 mieszkańców naszego województwa. To o 380 osób więcej niż w rozliczeniach podatkowych za 2019 r. oraz ponad 650 więcej niż w PIT za 2018 r.

Jednak w Piekarach Śląskich sytuacja jest odwrotna. Tutejszy Urząd Skarbowy zanotował za 2020 rok tylko 23 milionerów i milionerek. To o 3 mniej niż wykazano w PIT-ach za 2019 rok. Co ciekawe, w okolicznych powiatach jest znacznie więcej bogatych ludzi niż w naszym mieście. Wystarczy porównać chociażby Tarnowskie Góry i powiat tarnogórski, gdzie za 2020 r. zanotowano ich 162. W Będzinie - 123. W Piekarach Śląskich zanotowano najmniejszą liczbę milionerów w całym województwie śląskim. Więcej mają nie tylko duże miasta, ale też mniejsze, jak Siemianowice Śląskie, Mikołów, Żory czy Wodzisław Śląski.

Milionerzy to praktycznie sami przedsiębiorcy

Co zrobić, by zostać milionerem? Jak się okazuje, trzeba założyć i prowadzić (zyskowny) biznes. Śląscy milionerzy to bowiem praktycznie sami przedsiębiorcy. Są to osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (blisko 90% milionerów). Drugie miejsce zajmują osoby osiągające przychód ze stosunku pracy oraz działalności wykonywanej osobiście (4%). W grupie osób zarabiających powyżej miliona złotych znaleźli się również podatnicy uzyskujący dochody z obrotu papierami wartościowymi (ponad 3,5%).

Najwięcej milionerów w woj. śląskim mieszka w okolicach:

  • Częstochowy,
  • Bielska-Białej,
  • Katowic.

Najszybciej bogacą się mieszkańcy:

  • Kłobucka,
  • Dąbrowy Górniczej,
  • Żor,
  • Gliwic.

W tych miastach i powiatach najbardziej wzrosła liczba milionerów. W Dąbrowie Górniczej i Kłobucku milionerów w 2020 r. było o ¼ więcej niż rok wcześniej.


Subskrybuj piekary.info

google news icon