W Piekarach Śląskich działa już pierwsza tężnia solankowa

Wiele domów jednorodzinnych, cisza, spokój, dwa przystanki autobusowe, droga prowadząca do firmy DROGOPOL i most nad Brynicą, którym dojechać można do gminy Bobrowniki. Tak w dużym skrócie można opisać jedną z piekarskich dzielnic. I choć w parku przy ul. Trzech Bohaterów, od lat stoi pomnik poświęcony bohaterom poległym w walce o wolność i demokrację 1939–1945, dotychczas Brzozowice nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Wszystko zmieniło się za sprawą... tężni solankowej!

Od kilku dni tężnia solankowa w Piekarach Śląskich jest otwarta dla mieszkańców. Pierwsze tego typu miejsce w okolicy z chęcią odwiedzają nie tylko mieszkańcy Brzozowic, Kamienia czy Szarleja. W miniony weekend, słoneczna aura przyciągnęła w nowe miejsce naprawdę wiele rodzin. Wzdłuż ulicy Trzech Bohaterów - zaparkowanych było kilkanaście samochodów. Zazwyczaj jest tam pusto.

- Przyjechałam poczytać tu książkę. Słyszałam o pozytywnych aspektach przebywania w pobliżu tężni. Cieszę się, że mamy wreszcie w Piekarach takie miejsce, choć wcale nie mam tu tak blisko - przyznaje pani Magdalena z osiedla Wieczorka.

Tężnia działa codziennie od godz. 8:00 do 21:00. Powstała w ramach zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Jak deklaruje miasto - w przypadku dużego zainteresowania obiektem, niewykluczone jest, że na terenie Piekar Śląskich powstaną kolejne tężnie!

Co to takiego?

Pierwsze tego typu obiekty powstały już w XIV wieku na północy Włoch. Niespełna 100 lat później, w Kołobrzegu pojawiło się aż 5 tężni. Każda z nich miała 285 metrów wysokości. Nic w tym dziwnego. Ta drewniana konstrukcja z drzew iglastych i gałęzi wyposażona w pompę transportującą wodę solankową ku górze, skąd spływa ona zgodnie z grawitacją - to niezwykły wynalazek. Solanka będąca mineralną wodą bogatą w jody sodowe, sole magnezowe czy związki bromu, podczas rozbijania się o gałęzie i proces odparowywania - wzbogaca powietrze w wiele cennych mikroelementów. Przebywanie przy tężni solankowej ma duży wpływ na zdrowie. Jakie korzyści niesie i kto powinien z niej korzystać? Odpowiedź znajdziecie w galerii zdjęciowej.

Subskrybuj piekary.info

google news icon