W Piekarach powstanie szybka droga rowerowa. Miasto połączy się m.in. z Katowicami i Bytomiem

Urząd miasta podpisał porozumienie w sprawie rozpoczęcia budowy szybkich dróg rowerowych. W 2024 roku ruszy realizacja inwestycji, która połączy trasę z siecią miejskich ścieżek rowerowych. Dzięki velostradzie piekarzanie będą mogli przemieszczać się do: Bytomia, Chorzowa, Siemianowic i Katowic.

Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powstanie osiem odcinków velostrad o łącznej długości 120 kilometrów. Pierwszy etap inwestycji rozpocznie się w 2023 roku, Piekary natomiast zostały uwzględnione w drugiej części projektu - w 2024 roku. Trasa zostanie połączona z siecią miejskich ścieżek rowerowych. Długość szybkiej drogi rowerowej wyniesie 15,5 kilometra. Będzie przebiegać przez Katowice, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Bytom i Piekary.

- Velostrada połączy Katowice z północną czę­ścią Metropolii. Jej planowany początek to okolice pl. Alfreda w Katowicach. Następnie będzie łączyła Siemianowice Śląskie z Chorzowem i poprzez zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły” ma docierać do Bytomia. W pobliżu Drogi Woje­wódzkiej nr 911 ma połączyć się z lokalnymi dro­gami rowerowymi w Piekarach Śląskich - tłumaczy Wojciech Maćkowski, rzecznik prasowy UM.

Czym są velostrady?

Velostrady to szybkie drogi rowerowe, w większości oddzielone od jezdni i ruchu samochodowego. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy otrzymają możliwość bezpiecznego przejazdu na rowerze pomiędzy miastami Metropolii, w tym także od 2024 roku w Piekarach.

Powstanie szybkich dróg rowerowych to jedno ze strategicznych działań podejmowanych przez miasta należące do Metropolii. Głównym założeniem jest pełnienie przez nie funkcji transportowej - nie tylko rekreacyjnej. Velostrady mają zapewniać możliwość bezpiecznego przejazdu w drodze do pracy, szkoły, czy też na studia w ramach jednego miasta lub pomiędzy miastami.

Dodatkowo w przyszłym roku ma zostać uru­chomiony Rower Metropolitalny, czyli system wypożyczalni rowerów miejskich, który będzie funkcjonować przez cały rok. Płatność za wypożyczenie będzie odbywać się za pomocą tej samej aplikacji, w której kupimy bilety komunikacji miejskiej. W systemie dostępnych będzie około 8 tys. rowerów, a stojaki będą rozmieszczone w wielu lokalizacjach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Subskrybuj piekary.info

google news icon