W mieście rozwieszane są ozdoby świąteczne. Urząd nie zdecydował jeszcze o ich czasowych wyłączeniach

Od kilku dni na terenie Piekar Śląskich rozwieszane są ozdoby świąteczne. W mieście zamontowane zostaną 184 elementy świetlne. Ozdoby będą włączane od 1 grudnia do 31 stycznia. Urząd miasta nie podjął jeszcze decyzji odnośnie ograniczenia zużycia energii świetlnej.

W drugiej połowie listopada rozpoczęto montaż elementów świetlnych, które zawisną w mieście w okresie świątecznym. W tym roku przetarg na "montaż z przyłączeniem do sieci elektrycznej, demontaż oraz wynajem elementów oświetlenia świątecznego" wygrała firma Odeon s.c. R. Starobrat, D. Imiela z Gliwic, której gmina zapłaci 229 tys. 900 złotych. Wykonawca został wyłoniony 28 października 2022 roku.

- W ramach umowy w okresie od 1 grudnia 2022r. do 31 stycznia 2023r. na terenie całego miasta zostaną podłączone 184 elementy świetlne - wyjaśnia Karolina Wieczorek z piekarskiego zespołu prasowego urzędu miasta.

Zgodnie z umową, wszystkie elementy oświetlenia świątecznego muszą zostać zamontowane do dnia 1 grudnia. Firma Odeon zobowiązała się do usuwania potencjalnych awarii do 24 godzin od ich powstania.

- Wykonawca w ramach wynagrodzenia ryczałtowego, na wszystkich słupach zamontuje okablowanie do dekoracji świątecznych wyprowadzone ze skrzynki bezpiecznikowej słupa (dodając dodatkowe zabezpieczenie) bezpośrednio do oświetlenia dekoracyjnego - czytamy w treści ogłoszenia o zamówieniu.

Piekary będą oszczędzać energię?

Jak dodaje Karolina Wieczorek, urząd nie podjął jeszcze decyzji odnośnie ograniczenia zużycia energii świetlnej pochodzącej z ozdób świątecznych. Jednak w przypadku zmniejszenia zużycia energii, ozdoby świetlne będą wyłączane w godzinach nocnych, tak by w godzinach wieczornych, gdy ruch jest duży, były podpięte.

Przykładowo w sąsiednim mieście wiceprezydent Chorzowa, Marcin Michalik już we wrześniu zapowiedział oszczędzanie energii w okresie zimowym.

- Na pewno iluminacji świątecznych nie będzie tylu, co w ubiegłych latach. Zakładamy, że będzie ich o 80 proc. mniej. To są konkretne wydatki. Sama usługa swoje kosztuje, a do tego dochodzą jeszcze koszty zużytej energii – potwierdził portalowi Ślązag.pl Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa, który ubiegłej zimy na świąteczne oświetlenie wydał ponad 400 tys. zł.

Natomiast miasto Tychy nie planuje ograniczenia wydatków wynikających z świątecznego oświetlenia ulic. - Jeśli idzie o oświetlenie świąteczne, to utrzymane zostanie to, co było do tej pory, natomiast żadne dodatkowe środki na ten cel nie będą już w tym roku kierowane – wyjaśniła Ewa Grudniok, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tychach.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Budynek Klubu Sportowego Orzseł Biały

Budynek KS "Orzeł Biały" przejdzie remont

Basen kryta pływalnia

Rada Miasta uchwaliła budżet na rok 2023 - lista inwestycji

Frenzla

Rozpoczyna się remont ulicy Frenzla

Parkingi olimpijska

Nowe miejsca parkingowe, tym razem przy ulicy Olimpijskiej

Remont kapliczki

Dobiegł końca remont kaplicy św. Ignacego Loyoli

Szarlej nowe wiaty

Nowe wiaty autobusowe w Piekarach - Szarleju

Tężnia solankowa w Piekarach

Tężnia solankowa otwarta od 1 maja