W Kolejach Śląskich podpisano miliardową umowę

Województwo Śląskie podpisało z Newagiem umowę na dostawę nowoczesnych składów dla Kolei Śląskich, która opiewa na 1,3 mld zł. W efekcie regionalny przewoźnik może liczyć na 26 składów (z możliwością dokupienia kolejnych 4), a także usługi serwisowe. Pierwszy pociąg Impuls II wjedzie na śląskie tory do 30 czerwca 2026 roku. Szczegóły poniżej.

W kolejach podpisano miliardowa umowe

Umowa została zawarta

Zgadza się! W ramach umowy zawartej 29 lutego 2024 r. w hali utrzymania taboru Kolei Śląskich, Województwo Śląskie zamówiło 26 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) w wersji 4-członowej, należące do rodziny Impuls II. Co więcej, zamawiający przewiduje zakup dodatkowych 4 pojazdów w ramach prawa opcji. Pociągi będą przeznaczone do obsługi pasażerskiego ruchu regionalnego z prędkością do 160 km/h. Bez wątpienia to dobry czas dla kolei w Śląskiem.

Śląskie stawia na kolej. W poniedziałek, w tym samym miejscu, Koleje Śląskie podpisały umowę na rozbudowę zaplecza technicznego za niespełna 48 mln zł. Dzisiaj stroną umowy jest Województwo Śląskie, a zamówione składy będą w komplecie służyć regionalnemu przewoźnikowi i jego pasażerom. Inwestujemy z przekonaniem, że są to dobrze wydane środki. To jest dobry czas dla Kolei Śląskich, świetny dla zrównoważonego transportu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w której już, 1 marca, wystartował pilotażowo wspólny bilet GZM, Kolei Śląskich i Polregio mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Strefy rodzinne w pociągach

Pojazdy, które dostarczy firma NEWAG S.A. będą przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami, włącznie z wyposażeniem w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących. Co więcej, producent przewiduje stworzenie w składach strefy rodzinnej, poprzez zabudowę stolika z motywami edukacyjnymi, grą planszową lub ekranem interaktywnym oraz możliwość przewozu co najmniej 6 rowerów.

Dostawa pierwszego EZT wraz z pakietem naprawczym powinna odbyć się nie później niż do 30 czerwca 2026 roku. Pozostałe 25 sztuk EZT będziemy odbierać po 2 sztuki miesięcznie. Dla nas istotne jest też to, że mamy w umowie zapewniony pełny serwis tych składówwyjaśnia Patryk Świrski, prezes zarządu Kolei Śląskich.

Doświadczony producent

NEWAG S.A. posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji i modernizacji taboru kolejowego. Bez wątpienia jest wiodącym polskim producentem elektrycznych i spalinowych pojazdów pasażerskich, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pojazdów metra.

Wierzymy, że nasze pojazdy spełnią oczekiwania zarówno przewoźnika, jak i pasażerów, oferując nie tylko wydajność, ale także wyjątkowy komfort podróży. Dostawa pierwszego EZT, zgodnie z umową, przewidziana jest w pierwszej połowie 2026 roku, co stanowi kamień milowy w naszym zaangażowaniu w doskonalenie infrastruktury transportowej regionu – mówi Zbigniew Konieczek, Prezes Zarządu Newag S.A.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej i bezpieczniej
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | X

Subskrybuj piekary.info

google news icon