VIII edycja Budżetu Obywatelskiego ruszy już niebawem

Budżet Obywatelski pozwala mieszkańcom decydować o tym, jak zostanie wydana część pieniędzy z budżetu. Piekarzanie mogą zgłaszać propozycje ważnych dla nich inwestycji, które następnie zostaną poddane głosowaniu. To mieszkańcy wybierają zwycięskie projekty. Kiedy ruszy następna edycja?

Bo

Budżet Obywatelski

Przed nami VIII edycja Budżetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich, która rozpocznie się już 4 lutego. To kolejna szansa by mieszkańcy zmienili swoje najbliższe otoczenie. Na czym polega BO? Mieszkańcy w określonym terminie składają projekty inwestycji, których realizacja pozytywnie wpłynie na życie innych piekarzan. Wnioski, które pomyślnie przejdą weryfikacje zostają poddane pod głosowanie mieszkańców. Następnie zadania, które uzyskały najlepszy wynik w głosowaniu zostają przeznaczone do realizacji w przyszłym roku budżetowym.

Kto może wziąć w BO?

Budżet Obywatelski to inicjatywa, w której może wziąć udział każdy mieszkaniec Piekar Śląskich. Swoje propozycje mogą zgłaszać zarówno dorośli jak i osoby niepełnoletnie. Ci drudzy, ze względu na swój wiek, muszą jednak przedstawić zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na udział w Piekarskim Budżecie Obywatelskim. Do głosowania również uprawnieni są wszyscy mieszkańcy Piekar Śląskich.

Jakie projekty można zgłaszać w Budżecie Obywatelskim?

Projekty realizowane w ramach BO muszą dotyczyć spraw, które znajdują się w zakresie zadań publicznych pozostających w kompetencjach Miasta. Można zgłaszać zarówno projekty „twarde” obejmujące inwestycje oraz „miękkie” - zadania kulturalne, społeczne czy artystyczne. Łączna kwota, która zostanie przeznaczona na realizację projektów to 2 mln zł, zaś pojedyncze zadanie nie może przekroczyć 700 000 zł.

Zwycięskie projekty poprzednich edycji

W VI edycji Budżetu Obywatelskiego największe uznanie zdobyły zadania dotyczące modernizacji biblioteki oraz budowy Centrum Aktywności. Pozostałe środki pozwoliły na realizację takich projektów jak: domki dla jeży, pomyśl o zdrowiu (sporty wodne hartują zdrowie) oraz domki dla kotów wolno żyjących. Z kolei w VII edycji piekarzanie najchętniej głosowali na budowę: sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu przy dworcu autobusowym (Os. Wieczorka) czy nowych miejsc parkingowych na Osiedlu Powstańców Śląskich. Tężnia solankowa, jak i modernizacja parku w Brzezinach również znalazły się na zwycięskiej liście projektów. W ramach VII edycji BO zostaną doświetlone przejścia dla pieszych, a plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 13 ulegnie całkowitej zmianie.

Wnioski można składać od 4 lutego do 9 kwietnia. Formularze do zgłoszenia projektów dostępne są TUTAJ. Wypełnione dokumenty można złożyć osobiście lub listownie do Urzędu Miasta Piekary Śląskie ul. Bytomska 92 bądź podpisany skan przesłać na adres e-mail: pbo@piekary.pl. Oprócz tego, wnioski można również wypełnić na internetowej stronie Budżetu Obywatelskiego.

Subskrybuj piekary.info

google news icon