V Mistrzostwa Ratownictwa Technicznego województwa śląskiego. Piekarscy strażacy zdobyli pierwsze miejsce

Drugiego września odbyły się V Mistrzostwa Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju. Do zawodów przystąpiło 8 drużyn z województwa śląskiego. Piekarscy strażacy zajęli pierwsze miejsce w tegorocznej rywalizacji.

KM PSP Piekary
Piekarscy strażacy

W piątek, 2 września od godziny 8 do 18 w Jastrzębiu Zdroju odbyły się V Mistrzostwa Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W ubiegłym roku piekarscy strażacy zajęli 7 miejsce, w tym roku udało się im wygrać konkurencję. W zawodach brało udział osiem drużyn.

- Naszym zadaniem było wyciągnięcie żywego pozoranta, który ucierpiał w wypadku samochodowym dwóch pojazdów. Głównym założeniem zawodów było w wydobycie z pojazdu osoby rannej w 15 minut zgodnie z obowiązującymi przepisami - wyjaśnia mł. kpt. mgr inż. Robert Gubała, oficer prasowy KM PSP w Piekarach Śląskich.

Rywalizacji przyglądali się wykwalifikowani ratownicy

Robert Gubała, który także brał udział, wyjawił że najtrudniejszym zadaniem było podjęcie się ratunku osoby rannej zgodnie z procedurami, na oczach ratowników medycznych, którzy obserwowali zawody z podwyższonego podestu. Jednak ostatecznie zadanie było na tyle czasochłonne, że strażacy zapomnieli o widzach. W zawodach wzięły udział także jednostki z: Będzina, Żor, Raciborza, Dąbrowy Górniczej, Wodzisławia Śląskiego, Zabrza a także Rudy Śląskiej.

Oprócz tego na miejscu zaprezentowały się firmy sprzedające sprzęt strażacki, a także odbył się pokaz ugaszenia samochodu elektrycznego. Pierwsze miejsce strażaków na stopniu wojewódzkim wiąże się z przyszłorocznym udziałem w zawodach ogólnopolskich.

Bieg na Sky Tower

Oprócz Mistrzostw Ratownictwa Technicznego w sobotę, 3 września we Wrocławiu od godziny 9 do 17 odbył się bieg na Sky Tower, czyli Sky Tower Run 2022. Trzech funkcjonariuszy wzięło udział z KM PSP w Piekarach Śląskich. W pełnym ubraniu strażackim startowało 85 osób. Naszym strażakom udało się zająć między 38. a 45. miejscem. Łącznie w zawodach wystartowało 900 osób.

Wszyscy trzej funkcjonariusze dobiegli na sam szczyt, nie zabrakło im tlenu. Dla porównania niektórzy uczestnicy mdleli w trakcie z powodu braku dopływu powietrza. Łącznie strażacy przebiegli przez 1142 schody i 49 pięter - w pionie to aż 212 metrów.

Oficer prasowy piekarskiej komendy straży uchylił rąbka tajemnicy, że strażacy przygotowują się do zawodów w piłce siatkowej. W czwartek, 8 września odbędzie się półfinał na szczeblu wojewódzkim. W ubiegłym roku strażacy zdobyli ósme miejsce.

Subskrybuj piekary.info

google news icon