UWAGA! Poszukiwany obraz z kapliczki Maria Hilf

Remont kapliczki na granicy Piekar Śląskich i Bytomia powoli dobiega końca. Do wiceprezydenta Krzysztofa Turzańskiego doszły słuchy, że oryginalny obraz wiszący niegdyś w tym obiekcie przetrwał i jest przechowywany przez jednego z mieszkańców naszego miasta.

1obraz

Miasto dokłada wszelkich starań by kapliczka Maria Hilf odzyskała dawny blask. Remont rozpoczął się w 2020 roku. Do tej pory budynek zyskał nową izolację oraz wzmocniono fundamenty. Posadzka została zdemontowana, skuto stare tynki. Dawną konstrukcję dachu rozmontowano i wykonano nową. Uzupełnione zostaną również ubytki w elewacji. Odnowioną kapliczkę będzie można zwiedzać już pod koniec czerwca. Ukoronowaniem remontu kapliczki byłby obraz, który wisiał w obiekcie i jest obecnie w posiadaniu jednego z mieszkańców Piekar Śląskich. Osoba, która go przechowuje jest proszona o kontakt z władzami miasta.

– W 2019 r. udało się miastu uzyskać akt własności kapliczki. Ponieważ ma ona duże znaczenie historyczne dla Piekar Śląskich i jego mieszkańców, wpisaliśmy ją do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, co pozwoliło sięgnąć po dotację. W 2020 r. został zrealizowany I etap inwestycji w wysokości 79 195,01 zł. W ten sposób szczęśliwego końca dobiega wieloletnia batalia wielu społeczników i władz samorządowych o uratowanie tego wyjątkowego zabytku – mówi Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Zakres prac

Remont w pierwszej fazie obejmuje uporządkowanie, uzupełnienie i rewitalizację terenu wokół kapliczki. Ważną część prac jest renowacja i uzupełnienie ubytków zabytkowej zabudowy obiektu. Na zewnątrz zostaną wykonane prace naprawcze oraz remont układów konstrukcyjnych budowli. Na szczycie kapliczki pojawi się również dzwon. Stolarka okienna i drzwiowa zostanie odtworzona. Budynek zyska nową instalację elektryczną, a także alarm i monitoring, który zapobiegnie ewentualnych zniszczeń i kradzieży.

fot. Krzysztof Turzański

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

1 kaplica maria hilf

Piekary Śląskie. Trwa remont kapliczki Maria...

1bo jpg

Najciekawsze projekty piekarskiego Budżetu...

Miejski szalet ul kalwaryjska

Szalet na Kalwarii do likwidacji? Mieszkańcy...

1parking

Nowe miejsca parkingowe na Osiedlu Wieczorka

1 sonia

Piekarzanka z debiutem w RMF FM

Krisss

Krzysztof Turzański na kwarantannie. Miał...

Aldii

W Piekarach Śląskich powstanie kolejny Aldi