Ukraińcy mogą bezpłatnie podróżować pociągami Kolei Śląskich. Spółka wyciąga pomocną dłoń do uchodźców

Obywatele Ukrainy od 26 lutego br. mogą bezpłatnie podróżować pociągami spółki Koleje Śląskie. Dodatkowo w ramach udzielania pomocy na dworcu kolejowym uruchomiono punkt informacyjny dla Ukraińców.

fot. Koleje Śląskie
Bezpłatne przejazdy kolei śląskich dla ukraińców

Od soboty, 26 lutego br. do odwołania Ukraińcy mogą bezpłatnie podróżować Kolejami Śląskimi. Jednak wymagane jest przedstawienie podczas podróży paszportu obywatelstwa ukraińskiego.

– Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Już wcześniej darmowe przejazdy dla uchodźców zorganizowała spółka PKP Intercity. Również 26 lutego Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, iż obywatele Ukrainy po przekroczeniu polskiej granicy mogą bezpłatnie skorzystać z przejazdów w drugiej klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii.

Ukraińcy mogą sięgnąć pomocy w punkcie informacyjnym

W sobotę, 26 lutego, na dworcu kolejowym w Katowicach Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił punkt informacyjno-doradczy dla obywateli Ukrainy. - To kolejny krok w naszych działaniach wspierających uchodźców. Tutaj, w tym punkcie umiejscowionym na dworcu, na którym wysiadają także obywatele Ukrainy, uzyskają pierwsze informacje dotyczące legalizacji pobytu w naszym kraju – podkreślił wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Punkt położony jest w pasażu katowickiego dworca głównego. Jest odpowiednio oznakowany i przystosowany do obsługi klientów. Będzie działał w godzinach od 8.00 do 22.00, również w weekendy. Informacji udzielać będą pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oraz wolontariusze. - Jesteśmy przygotowani do tego, by udzielać wsparcia w języku ukraińskim, więc przybywający uchodźcy otrzymają wszystkie niezbędne i potrzebne dane – podkreśla Magdalena Szewczuk–Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.

Subskrybuj piekary.info

google news icon