Piekary Śląskie. Trwa remont kapliczki Maria Hilf w Szarleju

W 2020 roku ruszyły prace renowację kapliczki Maria Hilf w Szarleju. Zabytkowy obiekt od lat nie był remontowany, a wręcz odwrotnie – kaplica została okradziona i doszczętnie zniszczona. Do tej pory zostały wzmocnione fundamenty oraz wykonano izolację.

Cała inwestycja pochłonie 549 903,10 zł, z czego 74 834,54 zł to dotacja pochodząca od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Prace potrwają najprawdopodobniej do końca czerwca. Pierwsze wzmianki o kapliczce pochodzą już z XVII wieku. Dokładna data powstania pierwotnego obiektu jest nieznana. Źródła podają, że kaplica powstała na cześć Jana III Sobieskiego, który w 1683 roku przejeżdżał przez Piekary Śląskie ruszając na odsiecz Wiednia. Ostatnie prace konserwacyjne w kaplicy były przeprowadzane przed 1955 rokiem. Oznacza to, ze od ponad 65 lat obiekt był zaniedbywany. Wreszcie nadszedł czas, by kapliczka odzyskała dawny blask.

– W 2019 r. udało się miastu uzyskać akt własności kapliczki. Ponieważ ma ona duże znaczenie historyczne dla Piekar Śląskich i jego mieszkańców, wpisaliśmy ją do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, co pozwoliło sięgnąć po dotację. W 2020 r. został zrealizowany I etap inwestycji w wysokości 79 195,01 zł. W ten sposób szczęśliwego końca dobiega wieloletnia batalia wielu społeczników i władz samorządowych o uratowanie tego wyjątkowego zabytku – mówi Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Zakres prac

Remont w pierwszej fazie obejmuje uporządkowanie, uzupełnienie i rewitalizację terenu wokół kapliczki. Ważną część prac jest renowacja i uzupełnienie ubytków zabytkowej zabudowy obiektu. Na zewnątrz zostaną wykonane prace naprawcze oraz remont układów konstrukcyjnych budowli. Na szczycie kapliczki pojawi się również dzwon. Stolarka okienna i drzwiowa zostanie odtworzona. Budynek zyska nową instalację elektryczną, a także alarm i monitoring, który zapobiegnie ewentualnych zniszczeń i kradzieży.

fot. Roksana Druszcz

Subskrybuj piekary.info

google news icon