Trwa budowa pumptracku oraz miasteczka rowerowego. Inwestycja zakończy się wcześniej niż planowano?

W rejonie ulicy Armii Krajowej powstają pumptruck, miasteczko rowerowe oraz park międzyosiedlowy. Inwestycja, której koszty szacowane są na ponad 6 milionów złotych ma zakończyć się w 2024 roku. Jednak wykonawca prac ma zamiar ukończyć inwestycję przedterminowo.

Pumptruck w Piekarach zostanie oddany do użytku w 2024 roku

W maju rozpoczęła się budowa parku międzyosiedlowego, pumptracku i miasteczka rowerowego. Atrakcje powstają w rejonie ulicy Armii Krajowej, gdzie obecnie mieści się plac zabaw, który zostanie przeniesiony na drugą stronę ulicy. Inwestycja o łącznej wartości 6,2 miliona zł pochłonie w 2023 roku ponad 2 miliony zł.

Rowerowy plac zabaw typu pumptrack będzie torem wykonanym w technologii lanego betonu. Pumptrack składać się będzie z muld, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, obiekt pozwala na obycie z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz poprawia zmysł równowagi. Wymienione aspekty sprawią, że z aktywności na projektowanym pumptracku będą mogły korzystać osoby w różnym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania.

- Na terenie parku powstanie dynamiczny rowerowy pumptrack. To miejsce pełne niesamowitych wzniesień i zakrętów, które umożliwią Wam jazdę bez pedałowania - wyjaśnia Daniel Pliszka, radny Rady Miejskiej w Piekarach.

Miasteczko ruchu drogowego zlokalizowane będzie w północnej części parku. Projektowany obiekt zbudowany będzie z dróg o szerokości maksymalnie 2 m, przeszkód typowych dla sytuacji na drodze np. przejazd kolejowy. Dodatkowo na torze pojawią się znaki drogowe pionowe oraz poziome, namalowane na jezdni.

Powstaną też chodniki z kostki betonowej bezfazowej. Przewiduje się umieszczenie małej architektury takiej jak: ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Na obszarze opracowania planuje się również nasadzenia drzew (jesion wyniosły, dąb szypułkowy oraz lipa drobnolistna).

Zakończenie prac planowane jest na kwiecień 2024 roku, jednak wykonawca wyłoniony w przetargu zamierza wcześniej ukończyć prace wcześniej.

Kryta pływalnia

Może Cię zainteresować:

60 milionów dla Piekar Śląskich. Dzięki rekordowej kwocie w mieście powstanie m.in. basen

Autor: Martyna Urban

09/02/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon