4 piękne trasy rowerowe w Piekarach Śląskich i okolicach. Najkrótsza ma 4,5 km

Pomimo tego, iż pogoda w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza, to warto jednak przygotować się na ciepłe dni i pomyśleć, gdzie warto wybrać się na rower. Przedstawiamy 4 trasy rowerowe, które biegną przez Piekary Śląskie i okoliczne miasta.

M 177379069 488715925821125 844794402800854960 n

Ludzie kochają jazdę na rowerze. Nie dość, że taka aktywność jest korzystna dla zdrowia, poprawiamy kondycję i możemy schudnąć, to wzmagamy produkcję hormonów szczęścia. W związku z tym, że wielkimi krokami zbliża się majówka, a niekorzystna pogoda ma się w końcu zmienić na lepsze, proponujemy kilka malowniczych tras rowerowych, które biegną przez nasze miasto i okolice. Istotnych informacji i opracowań udzielił nam Dariusz Gacek z Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki, który doskonale zna trasy rowerowe w Piekarach Śląskich.

Trasa 1 "Północna" - ok. 5,7 km

Radzionków - Kopiec Wyzwolenia - ul. Bytomska - Kozłowa Góra - Jezioro Świerklaniec

Jak mówi Dariusz Gacek, na trasie turysta zobaczy atrakcje kulturowe i przyrodnicze, takie jak: Księża Góra, Kopiec Wyzwolenia i Jezioro Świerklaniec. W pobliżu znajduję się kompleks wypoczynkowy na Księżej Górze w Radzionkowie oraz kompleks leśny "Dioblina". Nieopodal jest również trasa dydaktyczna po fortach obszaru Warownego "Śląsk" w Wymysłowie. Razem z trasami "Dioblina" oraz "Przyrodniczą" świetnie nadaje się na kilkugodzinny wypad z przyjaciółmi czy rodziną.

Trasa 2 "Dioblina" - ok. 4,5 km

ul. Bytomska - ul. Sportowa - MOSiR - Dioblina - tama Świerklaniec

To ścieżka, która łączy dwie główne trasy: "Północną" oraz "Przyrodniczą". Podczas drogi rowerzysta będzie miał okazję podziwiać las Dioblina, piękne Jezioro Świerklaniec, a także wyjątkowy zbiornik wodny "Cegielnia".

Trasa 3 "Szlak Husarii Polskiej" - około 6 km

skrzyżowanie ulic Bytomskiej i Jana Pawła II - droga polna (równoległa do Bytomskiej) - las Lipka - Kozłowa Góra - Winna Góra - DW 911 granica z Orzechem

Ścieżka przenosi nas w czasie - podążamy historyczną trasą przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego w drodze pod Wiedeń w 1683 roku. Rowerzysta będzie mógł odwiedzić historyczną kapliczkę Maria Hilf, która znajduje się na granicy Bytomia i Piekar Śląskich. Dodatkowo turysta zobaczy historyczne centrum Piekar Śląskich. Droga wiedzie również przez kompleks leśny "Lipka". Trasę można połączyć z innymi - wtedy mamy okazję zwiedzać Piekary Śląskie i okolice przez kilka dobrych godzin.

Trasa 4 "Przyrodnicza" - około 10,5 km

Manhattan - Wał Brynicy - Namiarki - dolina Brynicy (koło A1) - kol. Wesoła (muzeum fort bojowy) - cmentarz Józefka - las "Dioblina" (połączenie ze szlakiem 2 "Dioblina")

Trasa łączy południowe i północne obrzeża Piekar Śląskich, a w środkowej części wiedzie przez gminę Bobrowniki. Trasa jest zróżnicowana pod względem krajobrazowym i przyrodniczym - wiedzie przez atrakcyjne środowiska przyrodnicze (Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Żabie Doły" czy las "Dioblina"). Droga ukazuje prawdziwe piękno tej części Wyżyny Śląskiej.

Należy również przypomnieć, ze w Piekarach Śląskich cały czas przybywa nowych ścieżek rowerowych. Trasy będą więc wzbogacane o nowe połączenia.

Subskrybuj piekary.info

google news icon