Tour de Pologne 2021 bez Piekar Śląskich. Kolarze nie przejadą tym razem przez nasze miasto

Tour de Pologne 2021 nie rozpocznie się na Śląsku, a na Lubelszczyźnie. Dopiero od piątego etapu kolarze zaczną rywalizować w naszym województwie. Katowice będą mieć jazdę indywidualną na czas, a zwycięzcę poznamy na trasie Zabrze-Kraków. Niestety, w tym roku ta wielka impreza kolarska nie zawita do Piekar Śląskich.

Tour de Pologne

Tour de Pologne 2021 rozpocznie się 9 sierpnia w Lublinie. Kolarska elita będzie rywalizować w Polsce przez sześć dni, a wszystko zakończy się 15 sierpnia na krakowskich Błoniach. W czwartek 20 maja poznaliśmy oficjalną trasę, i jest sporo zmian.

Start Tour de Pologne 2021 w Lublinie

Rok temu wszystko zaczęło się w Katowicach i niestety doszło do tragedii. Podczas sprinterskiego finiszu Dylan Groenewegen z premedytacją popchnął Fabio Jakobsena, który przy dużej prędkości wypadł z trasy. Holender przez długi czas walczył o życie, ale nie tylko wrócił do zdrowia, a nawet znowu startuje w zawodach kolarskich.

Tym razem impreza rozpocznie się w Lublinie, a pierwszy etap zakończy się w Chełmie. Następnego dnia uczestnicy pokonają trasę z Zamościa do Przemyśla, a w trzecim etapie wystartują w Sanoku i skierują się do mety w Rzeszowie. Czwarty etap to odcinek Tarnów - Bukovina Resort.

Na Śląsku tylko Katowice, Zabrze, powiat mikołowski, Lędziny

Dopiero od piątego etapu rywalizacja przeniesie się na Śląsk. Wówczas uczestnicy Tour de Pologne zaczną od Chochołowa, a potem przejadą przez Czarny Dunajec i dotrą do Bielska-Białej. Gospodarzem szóstego etapu będą Katowice, gdzie odbędzie się jazda indywidualna na czas.

Kolarze 14 sierpnia pokonają 18-kilometrową trasę, która będzie pełna odcinków prostych. Uczestnicy TdP przejadą m.in. przez zabytkowy Nikiszowiec, a meta będzie się znajdować przy pomniku Powstańców Śląskich.

Zwieńczeniem będzie siódmy etap, w którym zawodnicy wyjadą z Zabrza. W Łaziskach Górnych będzie górska premia, a w Bieruniu lotna premia, upamiętniająca rocznicę strajku w kopalni Piast.

- Postanowiliśmy pokazać piękne zakątki Polski. Każdy etap będzie ciekawy, każdy etap będzie w pięknych zakątkach naszego kraju (...) Myślę, że będzie to piękny tour - mówił w TVP Sport Czesław Lang, dyrektor wyścigu.

Niestety, żaden z etapów Tour de Pologne 2021 nie zawita do Piekar Śląskich. Szkoda, zwłaszcza że to duże wydarzenie dla miasta. Można ewentualnie wybrać się do Katowic czy Zabrza, by kibicować kolarzom.

Tour de Pologne 2021 - trasa

  • etap I - 9 sierpnia: Lublin - Chełm (216,4 km)
  • etap II - 10 sierpnia: Zamość - Przemyśl (200,8km)
  • etap III - 11 sierpnia: Sanok - Rzeszów (226,4km)
  • etap IV - 12 sierpnia: Tarnów - Bukowina Tatrzańska (160,5km)
  • etap V - 13 sierpnia: Chochołów - Bielsko-Biała (172,9km)
  • etap VI - 14 sierpnia: Katowice - Katowice (indywidualna jazda na czas) (17,9km)
  • etap VII - 15 sierpnia: Zabrze - Kraków (145,1km)

To już 78. Tour de Pologne

To będzie już 78. edycja Tour de Pologne. Zmagania w Polsce zaliczają się do cyklu UCI World Tour, dzięki czemu w naszym kraju rywalizują najlepsi kolarze na świecie. Rok temu wygrał Remco Evenepoel.

Nie znamy jeszcze oficjalnych list startowych wszystkich uczestników. Z czasem dowiemy się, czy w TdP wystartują największe polskie gwiazdy, czyli Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Obaj mają w dorobku zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tych zawodów. Majce udało się to w 2014 roku, a "Kwiato" poszedł w jego ślady cztery lata później.

Subskrybuj piekary.info

google news icon