Tężnia solankowa w Piekarach Śląskich już otwarta. W mieście powstanie więcej tego typu obiektów

Mieszkańcy Piekar Śląskich mogą korzystać z tężni solankowej w Parku Trzech Braci w Brzozowicach. Obiekt jest czynny codziennie od godziny 8 do 21.

Już drugi sezon mieszkańcy Piekar Śląskich mogą skorzystać z czynnej tężni solankowej znajdującej się w Parku Trzech Braci w Brzozowicach. Obiekt jest czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-21. Tężnia powstała w ramach budżetu obywatelskiego, jej koszt wyniósł 308 tys. zł. Urząd miasta zapowiada, że na terenie miasta powstanie więcej tego typu obiektów. Więcej szczegółów dowiemy się wkrótce.

Lokalna inwestycja, która przyciąga

Na terenie przeznaczonym na budowę tężni solankowej powstało kompletne wyposażenie obiektu: zbiornik solanki, urządzenie zasilająco-sterownicze, altana, a także ławki z oparciem, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Przyległy teren został utwardzony i zagospodarowany, odtworzono na nim trawnik. W najbliższym czasie pojawi się też zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne oświetlenie tężni.

Obiekt zbudowany jest z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych). Wyposażony jest w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach. Skutkiem tego jest wytwarzania się w powietrzu aerozolu bogatego w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Pobyt w tężni właściwościami zdrowotnymi możemy porównać do uzdrowisk nadmorskich. W ciągu 1 godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajana przez organizm jest tak ilość jodu, jak podczas trzech dni plażowania. Jod reguluje prawidłowe działanie tarczycy. Ponadto inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu.

Subskrybuj piekary.info

google news icon