Piekary Śląskie w latach 80. Niektórych z tych miejsc już nie ma. Zobaczcie te zdjęcia

Piekary Śląskie przez ponad 40 lat zmieniły się nie do poznania. Część miejsc pozostała, a po niektórych ślad pozostał wyłącznie na archiwalnych zdjęciach, uwiecznionych przez ówczesnych fotografów. Ujęcia można znaleźć w archiwum zdjęć, czyli na portalu fotopolska.eu.

Strona fotopolska.eu jest swoistą skarbnicą archiwalnych zdjęć z całej Polski. W jej zasobach znalazły się także Piekary Śląskie, z których pierwsze ujęcia pochodzą z początku XX wieku. Najwięcej pamiątkowych zdjęć zachowało się z lat 50. XX wieku.

Ważnym momentem poprzedzającym lata 80. było włączenie w 1975 roku do Piekar peryferyjnych, niegdyś samodzielnych miejscowości: Brzezin Śląskich (wraz z Brzozowicami-Kamieniem i Dąbrówką), a dwa lata wcześniej Kozłowej Góry.

Piekary Śląskie w latach 80. XX wieku

Pierwsze wspomnienia o mieście pochodzą z XIII wieku. Słowa „Pecare” użył biskup krakowski Paweł z Przemankowa w 1277 roku. Z dokumentu datowanego na ten rok wynika, że duchowny chciał utworzyć na tych terenach parafię z siedzibą w Kamieniu. Kolejne wspomnienie miasta w oficjalnych dokumentach zostało użyte zbiorze średniowiecznych dokumentów „Codex Diplomaticus Silesiae”.

Nazwa miasta wywodzi się od piekarzy wypiekających chleb dla bytomskiego grodu książęcego. Piekary Śląskie są dość młodym historycznie miastem. Prawa miejskie otrzymały w 1947 roku. Do przyznania ustroju doszłoby wcześniej, jednak II Wojna Światowa przesunęła ten moment o siedem lat. Pierwszym burmistrzem został Jan Kolenda, a przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej został Hubert Grabara.

Ul Przyjazni

Może Cię zainteresować:

Piekary Śląskie w latach 50-tych. Te miejsca zmieniły się nie do poznania. Zobacz je

Autor: Martyna Urban

24/08/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon