Szkoła podstawowa organizuje zbiórkę na remont mieszkania dla Ukraińców. Potrzebne jest 50 tys. zł

Piekarska szkoła podstawowa postanowiła pomóc Ukraińcom, którzy uciekli ze swojego kraju ogarniętego wojną i organizuje zbiórkę środków, które zostaną przeznaczone na remont mieszkania. Placówka zaoferuje uchodźcom 80-metrowe lokum.

Szkoła Podstawowa nr 12 w Piekarach ma w swoich zasobach 80-metrowe mieszkanie. Lokum wymagało remontu, w związku z czym stało puste. Placówka postanowiła wesprzeć Ukraińców - zorganizowała zbiórkę.

- Konieczne jest wykonanie ogrzewania, systemu spalinowo - powietrznego, wyposażenie pomieszczeń kuchni i pokoi. W tym mieszkaniu schronienie znaleźć może 6-8 osób - tłumaczą organizatorzy zbiórki.

Pomóc można na wiele sposobów

Mieszkanie od lat stało puste, znajduje się ono na terenie szkoły przy ul. Związkowej 14 - w budynku do niej przylegającym. Ma osobne wejście, więc przyszli lokatorzy będą czuć się w nim komfortowo. Padły pierwsze propozycje pomocy materialnej - wykonanie i montaż mebli do kuchni, zaopatrzenie w materiały budowalne czy pomoc w pracach remontowych.

Szkopuł tkwi w tym, że aby przyjąć tę pomoc trzeba mieć środki finansowe. Bez nich mieszkanie będzie stać puste. Na nic przydadzą się dobre chęci.

- Obecnie czekamy na środki finansowe, bez których nie możemy rozpocząć remontu. Jednak odzew ze strony społecznych aktywistów był duży - wyjaśnia Iwona Stanulczyk, dyrektor SP nr 12 w Piekarach Śląskich.

Rodzice zorganizowali się sami

W Szkole Podstawowej nr 12 do tej pory podjęło naukę czterech uczniów z Ukrainy. Uczęszczają do klasy: 1, 2, 3 oraz 5. Bardzo szybko asymilują się w nowym otoczeniu używają tłumacza, chętnie przebywają ze swoimi rówieśnikami. Dla Ukraińców zostaną zorganizowane dodatkowe zajęcia z języka polskiego, by wyrównać braki. Będą to początkowo dwie godziny.

Rodzice, gdy dowiedzieli się o uczniach z Ukrainy dobrowolnie zorganizowali dla nich zrzutkę. Przygotowali dla nich plecaki, stroje na lekcje wychowania fizycznego oraz częściowe wyposażenie tornistrów. Piekarzanie, macie wielkie serce.

Subskrybuj piekary.info

google news icon