Szczury wygryzają dziury w rurach kanalizacyjnych. Dzieje się tak pomimo przeprowadzonej deratyzacji

Mieszkańcy osiedla Powstańców Śląskich od wielu miesięcy zmagają się z plagą szczurów. Piekarzanka bloku przy ulicy Marii Skłodowskiej Curie kilkukrotnie wymieniała rurę kanalizacyjną z powodu wygryzionych dziur. Spółdzielnia mieszkaniowa tłumaczy, że w pierwszej połowie października na terenie osiedla przeprowadzono deratyzację.

Zdjęcie ilustracyjne
Szczury w Piekarach

Na osiedlu Powstańców Śląskich - przy ulicy Marii Skłodowskiej Curie szczury nie dają za wygraną. Jedna z mieszkanek (dane dla wiadomości redakcji) bloku o numerze 119 kilkukrotnie na własny koszt wymieniała rurę kanalizacyjną. Kilka miesięcy temu w jej lokalu użytkowym woda zaczęła wydostawać się z toalety. Wówczas otrzymała informację od spółdzielni, która wynajmuje jej lokal, że koszt wymiany musi ponieść sama. W sytuacji nie było nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że sytuacja powtórzyła się po dwóch dniach.

- Po dwóch dniach po awarii rury było to samo, wręcz wydawało mi się to nie możliwe, że w sklepie sprzedali mi felerną rurę. Okazało się że są dziury wygryzione - wyjaśnia mieszkanka bloku 119 przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

Kobieta skontaktowała się ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Piekarach, chcąc zgłosić sytuację. W odpowiedzi usłyszała, że powodem są szczury, które licznie pojawiają się na terenie miasta. Pracownik spółdzielni zalecił także kupno rury sztywnej, która miała uniemożliwić szczurom ponowne wygryzienie dziur.

Sytuacja powtórzyła się od tego czasu dwukrotnie, ostatnie "zalanie miało miejsce w poniedziałek, 14 listopada. Kobieta obawia się, że któregoś dnia szczury przedostaną się do lokalu użytkowego przez rurę kanalizacyjną. - Ostatniego zdarzenia nie zgłaszałam - szczury ponownie wygryzły dziurę, jestem w tej sytuacji bezradna - zaznacza mieszkanka os. Powstańców Śląskich.

Za deratyzację odpowiada właściciel budynku

Skontaktowaliśmy się ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Piekarach Śląskich, która stwierdziła, że do spółki nie wpłynęło zgłoszenie dotyczące problemu szczurów w kanalizacji.

- Informujemy również, że na dzień dzisiejszy do administracji nie wpłynęło zgłoszenie o pladze szczurów na osiedlu Powstańców Śląskich, Andaluzja i Brzeziny, a w przypadku pojawienia się szczurów Administracja zleca przeprowadzenie dodatkowej deratyzacji - wyjaśnia Grzegorz Baron, zastępca prezesa zarządu SM w Piekarach Śląskich.

Zastępca prezesa dodał również, że spółdzielnia zgodnie z obwieszczeniem prezydenta miasta Piekary Śląskie z dnia 29 sierpnia 2022 roku przeprowadziła deratyzację w dniach od 1 do 15 października.

Natomiast rzecznik urzędu miasta - Wojciech Maćkowski podkreśla, że właściciel danego budynku - w tym przypadku spółdzielnia mieszkaniowa - dwa razy do roku zobowiązana jest do przeprowadzenia deratyzacji. Jest to czynność obowiązkowa, a koszty z tego tytułu także ponosi właściciel budynku.

Subskrybuj piekary.info

google news icon