Szalet na Kalwarii do likwidacji? Mieszkańcy Piekar Śląskich protestują

By zauważyć toaletę przy Kalwarii należy dobrze wytężyć wzrok – szalet został pięknie wkomponowany w otaczający wzgórze mur. Toaleta jest oblegana głównie podczas różnego rodzaju wydarzeń religijnych, które są organizowane na Kalwarii. Służy również ludziom, którzy chodzą na pobliski cmentarz. To jednak ma się zmienić. Szalet prawdopodobnie zostanie zlikwidowany.

Miejski szalet kojarzy nam się zazwyczaj z nieczystościami i brzydkim zapachem. Toaleta, która znajduje się na ulicy Kalwaryjskiej w Piekarach Śląskich łamię tę regułę. Przekraczając próg widzimy uśmiechniętą pracownicę, a wokół pachnie... fiołkami. Całe miejsce jest bardzo czyste, wręcz sterylne. Niestety miasto planuje likwidację tego miejsca. Czy mieszkańcy na to pozwolą?

Ładnie wkomponowany w mur Kalwarii szalet zniknie z mapy Piekar Śląskich

Władze miasta planują zastąpić istniejący szalet miejski automatyczną toaletą, bo dotychczasowa miejska toaleta generuje duże koszty utrzymania. W 2020 roku kwota ta przekroczyła 80 tysięcy złotych. Oprócz tego obecny stan miejskiej toalety nie jest zadowalający - dach wymagałby poważnego remontu.

Nowa toaleta automatyczna zostanie dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo będzie możliwość korzystania z niej przez całą dobę. Wygląd toalety zostałby dostosowany do otoczenia i uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Inne zdanie ma na ten temat osoba pracująca w miejskim szalecie:

- Od 17 lat pracuję w tym miejscu. Wiadome było, że z powodu COVID-19 toaleta będzie nierentowna. Czy jednak jakiś szalet jest miejscem dochodowym? Toaleta jest zadbana i nie straszy wyglądem. Cały czas dbamy o porządek i wykonujemy drobne remonty – mówi pracownica szaletu. - Miejsce nie grozi zwaleniem, jedyny problem tkwi w dachu, który przecieka. Miasto, zamiast wymienić kopuły i przeprowadzić remont dachu woli zlikwidować szalet, z którego korzysta wielu mieszkańców Piekar Śląskich – dodaje.

Mieszkańcy Piekar Śląskich protestują przeciwko likwidacji tego szaletu

W związku z planowaną likwidacją miejsca wystosowano apel do osób rządzących Piekarami Śląskimi. Pod dokumentem podpisało się wielu mieszkańców, wyrażając swój sprzeciw wobec decyzji o likwidacji miejskiej toalety. Automatyczna toaleta będzie dostępna 24h na dobę, jednak może zostać szybko zdewastowana. Dodatkowo szalet może stać się miejscem „odpoczynku” okolicznych osób bezdomnych.

Treść apelu:

Apel

do władz miasta Piekary Śląskie

W związku z powzięciem informacji, że decyzją władz miasta ma zostać zlikwidowany ostatni stacjonarny szalet miejski w Piekarach Śląskich, mając na uwadze jego lokalizację, prosimy o ponowne przeanalizowanie tej decyzji i pozostawienie obiektu nadal w użytkowaniu. Jak zapewne mieszkańcom miasta wiadomo, szalet ten zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Kalwarii Piekarskiej, wkomponowany ładnie w jej ogrodzenie oraz niedaleko głównej arterii miasta to jest ul. Bytomskiej Obiekt posiada dwa wejścia od strony Parku Kalwarii oraz jedno wejście od strony ul. Kalwaryjskiej. Z szaletu tego bardzo często korzystają osoby udające się na pobliski cmentarz parafialny zwykle po mszy świętej w Bazylice. Szczególnie, co zrozumiałe obiekt intensywnie wykorzystywany jest w czasie pielgrzymek stanowych do piekarskiego sanktuarium oraz kalwarii piekarskiej oraz gdy gości pielgrzymów udających się do Częstochowy. Trudno zrozumieć decyzje o likwidacji obiektu, gdy z jednej strony zaprasza się do naszego miasta pielgrzymów z całego śląska, a z drugiej strony pozbawia się ich możliwości kulturalnego załatwienia na miejscu koniecznych potrzeb fizjologicznych. Pomysł zainstalowania w tym rejonie bezobsługowych szaletów przenośnych nie jest dobrym rozwiązaniem. Bezobsługowe szalety postawione na oś. Wieczorka, z uwagi na ich awaryjność są przez większość roku nieczynne. Ponadto osoby starsze nie potrafią z nich korzystać. Ekspozycja takich obiektów w sąsiedztwie zabytkowych obiektów sakralnych Kalwarii ze względów estetycznych i religijnych nie wydaje się rozwiązaniem rozwiązaniem właściwym. W takiej sytuacji, taki obiekt jak przy ul. Kalwaryjskiej powinien naszym zdaniem zostać zachowany oraz odpowiednio zmodernizowany, tak aby stanowił dobre świadectwo naszej gościnności oraz kultury miasta i jego mieszkańców.

Mamy nadzieję, że nasz apel spotka się ze zrozumieniem.

Mieszkańcy Piekar Śląskich

Jeśli decyzja władz miasta przerodzi się w realne czyny, to z Piekar Śląskich zniknie jedyny szalet miejski.

fot. Roksana Druszcz

Subskrybuj piekary.info

google news icon