Święto Metropolii. Mieszkańcy odkryją prawdę na temat piekarskich przedwojennych legend

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia z okazji swoich urodzin organizuje w weekend 1-2 lipca aż 134 wycieczki. Jedna z nich odbędzie się w Piekarach Śląskich. Uczestnicy wydarzenie poznają prawdę na temat przedwojennych legend, fake newsów oraz zakopanych skarbów.

Fotopolska.eu
Przedwojenny Szarlej

W poszukiwaniu przedwojennych legend w Piekarach

W sobotę, 1 lipca mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z piekarskimi legendami. Historie będą zagadkowe, czasem niewyjaśnione, sensacyjne i nieprawdopodobne. To o nich pisała śląska prasa przed 1945 rokiem, a działy się one w dawnych miejscowościach wchodzących dziś w skład Piekar Śląskich.

Wycieczka składać się będzie z dwóch części. W pierwszej uczestnicy obejrzą krótką prezentację oraz wysłuchają wystąpienia dwóch lokalnych regionalistów (Łukasza Żywulskiego i Jakuba Müllera) tropiących przedwojenne doniesienia prasowe. Natomiast w drugiej wezmą udział w grze miejskiej pod tytułem “Poszukiwacze piekarskiego złota” w przestrzeni miasta, w otoczeniu zabytków i najciekawszych zakątków, wcielając się w rolę międzywojennych poszukiwaczy zaginionego skarbu.

- Trasa wycieczki będzie obejmowała centrum Piekar Śląskich, czyli obszar dawnego, przedwojennego Szarleja i Wielkich Piekar. Wycieczka rozpocznie się w Izbie Regionalnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d. Później uczestnicy przejdą w okolice Kalwarii, a następnie będą przemieszczać się od punktu do punktu w centrum miasta, odwiedzając najważniejsze obiekty usytuowane na osi ulicy Bytomskiej - informuje GZM.

Na sobotę wyznaczono trzy tury wycieczek, które startują o: 10, 12 i 14. Wydarzenie startuje pod siedzibą Izby Regionalnej w Piekarach, przy ulicy Kalwaryjskiej 62D.

Kierunek GZM to doroczne święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W jego ramach odbędą się spacery i wycieczki po ciekawych miejscach GZM. W sumie zaplanowane zostały 133 wydarzenia. Jedną z atrakcji przygotowanych z okazji Święta Metropolii jest zaplanowany na sobotę, 1 lipca, Dramagedon, czyli spływ kajakami po rzece Dramie. Wycieczki będą się rozpoczynały co godzinę, od 9 do 15 w Zbrosławicach, około kilometra od wylotu głębokiej Sztolni Fryderyk. Spływ zakończy się na wysokości Parku Miejskiego w Pyskowicach, gdzie przewodnik opowie o najciekawszych pomnikach przyrody występujących w dawnych rozlewiskach Dramy. Główną atrakcją będzie jednak sama rzeka. Więcej o Święcie Metropolii – na stronie kierunekgzm.pl.

Nowe połączenie autobusowe w Piekarach

Może Cię zainteresować:

Piekary zyskają nowe połączenie autobusowe. Mieszkańcy dojadą do Czeladzi i Sosnowca

Autor: Martyna Urban

02/06/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon