Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kulturalne wydarzenia z myślą o piekarzanach

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje swoje pierwsze święto z okazji 5 lat działalności. Z tej okazji 2 lipca GZM zorganizuje aż 94 wydarzenia na terenie Śląska. Dwa z nich odbędą się w Piekarach - "Spacerkiem na Kopiec Wyzwolenia" oraz "Piekary Śląskie drukiem słynące".

Metropolia ZTM
GZM świętuje 5 urodziny

Z okazji 5-tych urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w miastach województwa śląskiego w sobotę, 2 lipca zostaną zorganizowane aż 94 wydarzenia tematyczne.

- Czekają na nas 94 wydarzenia, w tym 68 mikrowypraw, przygotowanych przez 35 gmin GZM. Mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin. Jest w czym wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe - opisuje nadchodzące wydarzenie GZM.

Spacerkiem na Kopiec Wyzwolenia

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10. Podczas wycieczki zostaną zaprezentowane wartości krajobrazowe, kulturowe i historyczne miejsca w formie rekreacyjnej. Dodatkowo walorem dla uczestników będzie możliwość podziwiania panoramy Górnego Śląska z Kopca. Wycieczka jest osadzona w kontekście lokalnym i regionalnym.

Osoby zainteresowane zobowiązane są do rezerwacji miejsc pod numerem telefonu 32 768 14 27. Turnusy dla zwiedzających będą organizowane w godzinach: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 oraz 17.

Piekary Śląskie drukiem słynące

Uczestnicy drugiego wydarzenia zaproszeni zostaną na 50-minutową wycieczkę do Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich przy ul. Kalwaryjskiej 62d. Osoby zainteresowane poznają historię piekarskiego drukarstwa, w tym ośrodka produkcji polskojęzycznych książek i czasopism na Górnym Śląsku od drugiej połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej.

Na początku uczestnicy obejrzą krótką prezentację multimedialną zgłębiającą tematykę drukarstwa w Piekarach, poznają sylwetki znanych drukarzy i wydawców: Teodora Heneczka, Teofila Nowackiego i Konstantego Osadnika. Następnie rozwiążą interaktywny quiz wiedzy z nagrodami.

Główną atrakcją wydarzenia będzie wykonanie przez samych uczestników prac drukarskich na oryginalnych urządzeniach z dawnych czasów. - Na oryginalnych maszynach z XIX wieku, każdy uczestnik po wcześniejszym samodzielnym przygotowaniu składu czcionek, wydrukuje swój fragment książki, a wykonane prace zabierze na pamiątkę ze sobą do domu - tłumaczą organizatorzy.

Osoby zainteresowane zobowiązane są do rezerwacji miejsc pod numerem telefonu 32  767 59 75. Turnusy dla zwiedzających będą organizowane w godzinach: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 oraz 17.

Subskrybuj piekary.info

google news icon