Światełko Betlejemskie w Piekarach Śląskich

Wczoraj, po Mszy Świętej w piekarskiej Bazylice odbyło się przekazanie Światełka Betlejemskiego przez harcerzy na ręce Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Sławy Umińskiej-Duraj. Niestety ze względu na trudną sytuację epidemiologiczna w naszym kraju, uroczystość przybrała skromniejszy charakter – zabrakło koncertu i rozświetlenia choinki.

Światełko w Piekarach Śląskich

14 grudnia w Bazylice w Piekarach Śląskich odbyło się wyjątkowe nabożeństwo z udziałem harcerzy, zaproszonych gości oraz przybyłych mieszkańców naszego miasta. W Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele władz miasta: Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz Wesołowski. Na uroczystości pojawili się także: Komendant Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Anna Peterko, Zastępca Komendanta Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Andrzej Lichota, Komendant piekarskiego Hufca ZHP pwd. Grzegorz Ociepka oraz przedstawiciele chorągwi harcerskich.

Zaraz po zakończeniu mszy, Betlejemskie Światełko zostało przekazane przez Komendant Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Anna Peterko na ręce Prezydent Piekar Śląskich. Następnie trafiło ono do reprezentantów chorągwi z Chorzowa, Mikołowa, Mysłowic, Zabrza, Cieszyna, Tarnowskich Gór, Żywca, Węgierskiej Górki, Sosnowca, Rybnika, Rudy Śląskiej i Kuźni Raciborskiej.

Przekazywanie Światełka Betlejemskiego jest tradycją ZHP, kultywowaną od 30 lat. Z okazji tej okrągłej rocznicy piekarski hufiec został odznaczony Srebrnym Medalem ustanowionym przez Kwaterę Główną ZHP.

Na 11 dni przed Wigilią, 13 grudnia, Betlejemskie Światło Pokoju zostało wręczone polskim harcerzom przez skautów ze Słowacji. Do przekazania doszło na przejściu granicznym na Łysej Polanie. Wtedy też Światło wyruszyło w wędrówkę po całej Polsce.

Skąd wzięła się ta tradycja?

Akcję zapoczątkowało w 1986 roku ORF – czyli austriacka telewizja i radio publiczne. Na początku przedsięwzięcie było działaniem na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. To dzięki udziałowi skautów akcja wykroczyła poza granice Austrii – obecnie Światełko Betlejemskie trafia do niemal każdego europejskiego kraju. Co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, a następnie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. W Polsce akcja istnieje od 1991 roku i prowadzą ją harcerze z ZHP. Betlejemskie Światełko Pokoju symbolizuje ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon