Strajk kobiet w Piekarach Śląskich – dzisiaj kolejny „spacer”

22 października TK ogłosił wyrok wobec ustawy o aborcji w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Na wniosek posłów, w tym Jerzego Polaczka, aborcja została zakazana w Polsce. Spotkało się to z wielkim odzewem kobiet, które straciły prawo wyboru. Jak manifestacje wyglądały w naszym mieście?

1strajk

Strajki w Piekarach Śląskich

Jedną z osób, które poparły całkowity zakaz aborcji w Polsce jest piekarski poseł Jerzy Polaczek. Pod wnioskiem podpisało się wówczas 106 posłów z ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość, wszyscy członkowie Konfederacji oraz przedstawiciel klubu Koalicji Polska-PSL-Kukiz’15 – Jarosław Sachajko. TK po rozpatrzeniu dokumentu i praw dotyczących aborcji, zdecydowało o niekonstytucyjności przerywania ciąż w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Ta decyzja wywołała falę strajków kobiet w Polsce, którym zabrano prawo wyboru.

W naszym mieście wieczorny „spacer” odbył się bez żadnych groźnych incydentów, jakich mogliśmy doświadczyć na innych manifestacjach w różnych miastach w Polsce. Kobiety przeszły spod Urzędu Miasta po biuro poselskie. Piekarzanki dumnie kroczyły ulicami miasta, reprezentując swoje stanowisko wobec ustawy aborcyjnej. Dzisiaj również mieszkanki wyjdą na ulicę – o godz. 17.00 kobiety znów spotkają się pod Urzędem Miasta.

Aborcja w Polsce

27 lat temu zawarto tzw. „kompromis aborcyjny”, który zezwalał na przerwanie ciąży tylko w trzech określonych przypadkach: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu); jeśli badania prenatalne lub inne medyczne przesłanki wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalne choroby zagrażające jego życiu, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Od 1997 roku w Polsce, legalnie było wykonywanych kilkaset aborcji rocznie, a ok. 2015r. Ponad 1000.

fot. krzysztofturzanski.pl

Subskrybuj piekary.info

google news icon