Stare opowieści, maszkety i "chopy we czornych ancugach". Tak wyglądał Dzień Śląski w ZS nr 1

Zespół Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich zorganizował specjalne wydarzenie poświęcone historii i tradycjom regionu. Oprócz poważnych wykładów zadbano także o bardziej rozrywkowe atrakcje.

Dzień Śląski 2023

Za nami pierwsza edycja imprezy w ZS nr 1. Wczoraj, 5 grudnia, szkoła przyozdobiła się regionalnymi akcentami. O klimat śląskich domów i podwórek zadbali uczniowie z zespołu artystycznego. Z kolei młodzież działająca w ramach Wolontariatu ZS1 przygotowała regionalny poczęstunek - coś na słono i słodko do pomaszkecenia. Dodatkową atrakcją była także śląska fotobudka.

Organizatorzy zaprosili na wydarzenie przedstawicieli władz miasta, Sejmu, organizacji pozarządowej czy byłych pracowników Kopalni Andaluzja. Podczas oficjalnej części imprezy odbyły się dwa wykłady. O fortunie rodu Henckel von Donnersmarck opowiedział dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki z Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Natomiast Łukasz Żywulski, opiekun Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, przybliżył trochę wiedzy o zbiorach i historii placówki. W tym samym dniu zainaugurowano Szkolne Centrum Edukacji Regionalnej. Zainteresowani mogli również zwiedzić Izbę Pamięci KWK "Andaluzja".

Barbórka w Piekarach Śląskich

Może Cię zainteresować:

Górnicza pobudka, uroczysta Msza i honorowe odznaki. Tak Barbórkę świętują Piekary Śląskie

Autor: Urszula Gołkowska

04/12/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon