Sprawdzony sposób na tańszą, szybszą i bezpieczniejszą podróż? Poznajcie Park & Ride

Kilometrowe korki, uciążliwe prace drogowe i wszechobecne problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania to codzienna rzeczywistość, z którą borykają się właściciele samochodów osobowych. To jeszcze nie koniec złych wiadomości. Rosnące ceny paliw sprawiają, że dojazdy do pracy stają się nie lada wyzwaniem. Czy istnieje jakaś alternatywa, pozwalająca na tańszą, szybszą i bezpieczniejszą podróż? Owszem, istnieje. Poznajcie ją!

Sprawdzony sposób na tańszą szybszą i bezpieczniejszą podróż Poznajcie Park Ride

Jakie możliwości daje Park & Ride?

Dobre pytanie. Park & Ride (z ang. Parkuj i Jedź) to nic innego, jak sieć parkingów zlokalizowanych w pobliżu:

  • stacji kolejowych,
  • węzłów przesiadkowych,
  • przystanków,

cieszących się dużym zainteresowaniem pośród pasażerów komunikacji zbiorowej. Nie da się ukryć, że Park & Ride to ciekawa alternatywa dla właścicieli samochodów osobowych. Dlaczego? Z jednej strony, takie rozwiązanie łączy przejazd samochodem z podróżowaniem środkami transportu publicznego. Co oczywiście przekłada się na zmniejszenie drogowych zatorów, a także problemów z codziennym parkowaniem. Z drugiej zaś, rosnące zainteresowanie komunikacją kolejową czy autobusową, zdecydowanie ogranicza emisję spalin z samochodów osobowych. Oczywiście nie można zapominać o kwestii finansowej. Korzystanie z parkingów w pobliżu tras i linii transportu publicznego, wpływa na wydatki związane z tankowaniem benzyny czy gazu LPG.

A zaczęło się od Wielkiej Brytanii…

Zgadza się. Idea budowania specjalnych miejsc postojowych powstała w latach 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Już wtedy dostrzeżono problem kongestii, czyli nadmiernego i długotrwałego natężenia ruchu samochodowego w stosunku do przepustowości sieci dróg. Co oczywiście przekładało się na zwiększenie miejsc parkingowych, często kosztem deptaków i skwerów. Brytyjczycy zaczęli projektować drogową infrastrukturę, aby samochody były parkowane na obrzeżach miasta, a podróż do centrum była kontynuowana autobusem bądź metrem.

Inicjatywa Brytyjczyków szybko zyskała uznanie. Takim sposobem, wielokondygnacyjne systemy parkingowe zaczęto budować w innych miastach Europy. Sposoby budowania sieci Park & Ride były do siebie zbliżone. Po pierwsze, parking miał być bezpłatny lub bardzo tani. Po drugie, powinien posiadać wiele bezpiecznych, dobrze oświetlonych dróg dojazdowych. Po trzecie każdy nich powinien posiadać stację lub przystanek z rozkładem jazdy, spełniającym potrzeby osób śpieszących się do pracy.

Park & Ride w Polsce

Nie da się ukryć, że koncepcja hybrydowego podróżowania bardzo dobrze sprawdza się w kraju nad Wisłą. Polacy oczekują skutecznych rozwiązań w walce z niską emisją i smogiem. Śródmieścia mają pełnić rolę spotkań towarzyskich, a nie przechowalni samochodów osobowych. Miasto ma być po prostu ładne – zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Na całe szczęście, punktów Park & Ride wciąż przybywa.

Co wspólnego ma transport kolejowy z Park & Ride?

Cóż, transport kolejowy jest wręcz stworzony do hybrydowej formy podróży. Nie chodzi tu tylko o codzienne dojazdy do pracy, ale również dojazdy do placówek edukacyjnych, centrów kultury i rekreacji i wiele więcej. Ślązacy mogą zaparkować swoje samochody w bezpiecznym miejscu. Następnie w kilka minut docierają do stacji kolejowej, aby w wybrane miejsce dojechać pociągiem Kolei Śląskich.

Warto podkreślić, że transport szynowy przez cały czas znajduje się w czołówce najbardziej ekologicznych sposobów przemieszczania się. Ślązacy podróżujący taborami KŚ, mogą realnie zaoszczędzić. Zwłaszcza, gdy korzystają z najbardziej opłacalnych biletów długookresowych. To nie koniec. Podróżowanie pociągami KŚ zdecydowanie zmniejsza ryzyko uczestniczenia w wypadkach drogowych. Kolej jest bardzo bezpiecznym środkiem transportu.

By podróżowało się lepiej…

Aby ułatwić planowanie hybrydowej podróży, Koleje Śląskie przygotowały schemat linii komunikacyjnych, który posiada specjalnie zaznaczone miejsca postojowe, zlokalizowane blisko stacji. Koleje Śląskie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców województwa do korzystania z tej formy przejazdu. Z jednej strony, jest to tańsza alternatywa (szczególnie przy zakupie biletów okresowych). Z drugiej zaś, bezpieczniejsza i szybsza. Powód? Ślązacy nie tracą swojego czasu na stanie w korkach, a także poszukiwanie miejsca postojowego. Na koniec, takie rozwiązanie jest po prostu ekologiczne. Przecież z każdym samochodem pozostawianym w punkcie Park & Ride spada emisja spalin.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej i bezpieczniej!
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | TWITTER

Subskrybuj piekary.info

google news icon