Spotkanie z senatorem Markiem Plurą. ABC Empatii - podręcznik wiedzy o niepełnosprawności

Piekary Śląskie odwiedził ambasador akcji ABC Empatii – senator Marek Plura. Jest to projekt Fundacji Rodziny Czepczyńskich. W spotkaniu z przedstawicielami wzięła udział prezydent Piekar Śląskich.

UM Piekary Śląskie
ABC Empatii Piekary Śląskie

Na ręce prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj wręczono podręcznik wiedzy o niepełnosprawności. Projekt Fundacji Rodziny Czepczyńskich polega na edukacji najmłodszych, której zadaniem jest likwidacja barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.

Podręcznik ABC Empatii w przystępny sposób wyjaśnia starszym przedszkolakom i młodszym uczniom na czym polegają różne dysfunkcje dotyczące ich rówieśników. Fundacja przygotowała także materiały i szkolenia dla nauczycieli, które mają ułatwić zorganizowanie ciekawych i praktycznych zajęć z dziećmi.

– Przekazujemy na ręce Pani Prezydent kompleksową pigułkę wiedzy dla nauczyciela. Są to informacje sprawdzone i zweryfikowane, stanowią całość, którą można uznać za pewnik, bo przecież w internecie można znaleźć wszystko, także i nieprawdę, w tym przypadku nie ma takiego zagrożenia. W ABC Empati jest to zobiektywizowane i bardzo sprawnie podane – mówił Marek Plura senator RP.

Pomoc edukacyjna zorganizowana przez fundację została zaakceptowana przez władze oświatowe. Urzędnicy podkreślają, że jest to ważnym element tworzącego się właśnie systemu edukacji włączającej. Celem Fundacji jest przekazanie tysiąca bezpłatnych kompletów podręczników (po 30 sztuk książek oraz kompletu materiałów dla nauczyciela) do tysiąca gmin w całym kraju. W naszym województwie pakiety takie są już min. w Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie, Bielsku-Białej, Gliwicach, Chorzowie, Mysłowicach, Mikołowie, a teraz też dotarły do Piekar Śląskich. Akcję i samą książkę promuje senator Marek Plura, który sam boryka się z niepełnosprawnością.

– Bardzo dziękujemy za przekazane książki, obiecujemy nie zmarnować tego olbrzymiego potencjału, który właśnie otrzymaliśmy. Z pewnością wykorzystamy przygotowane przez Fundację materiały dla lepszego uświadomienia młodych ludzi. Już niebawem pierwsze egzemplarze trafią do piekarskich placówek oświatowych – mówi Sława Umińska-Duraj prezydent Piekar Śląskich

Subskrybuj piekary.info

google news icon