Spektakl "Byk" w reżyserii Twardocha i Talarczyka w MDK. O konflikcie tożsamości klasowej i etnicznej

W Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich wystawiony zostanie spektakl pt. "Byk". Wyreżyserowany został przez Roberta Talarczyka oraz Szczepana Twardocha. Organizatorem spektaklu jest Fundacja Teatru Śląskiego "Wyspiański".

- Bohaterem monodramu jest Robert Mamok- Robert Talarczyk, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Spektakl to opowieść o mężczyźnie w kryzysie, który mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą -czytamy w opisie spektaklu.

Spektakl opowiada o mężczyźnie w średnim wieku, który walczy z przeciwnościami losu w tym m.in. alkoholizmem. Nie dziwi więc fakt, że Twardoch nawiązuje tu do postaci Durczoka, ale także jak sam podkreśla, opowieść zawiera przesłanki rysopisu innych znanych śląskich jednostek.

Znani twórcy wsparli spektakl swoimi pomysłami

Do współpracy reżyserzy zaprosili twórcę prestiżowych scenografii filmowych m.in. „Ida”, „Zimna Wojna”, „Jesteś bogiem”, Marcela Sławińskiego oraz kompozytora Aleksandra Nowaka , autora muzyki operowej do m.in. "ahat ilī – Siostra bogów” (libretto: Olga Tokarczuk), „Drach. Dramma per musica”, „Pokora. Dramma giocoso” (libretta: Szczepan Twardoch).

Spektakl jest produkcją STUDIO w koprodukcji z Fundacją Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i w partnerstwie z Teatrem Korez.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 30 kwietnia o godzinie 18 w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich, przy ulicy Bytomskiej 73. Bilety w cenie 50 zł są do nabycia w kasie MDK oraz online na stronie MDK.

Prapremiera sztuki „Byk” odbyła się 19 marca 2022 na Scenie Malarnia w STUDIO teatrgalerii w Warszawie.

Subskrybuj piekary.info

google news icon