„Śląski Komiks Powstańczy” to ważny konkurs dla Ślązaków

Śląsk to województwo o bogatej historii. Nic więc dziwnego, że to właśnie historia inspiruje do tworzenia spektakli, muzycznych widowisk czy konkursów. Dobrym przykładem jest Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy”, stworzony przez gliwickie wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju. Jakie zadanie czeka na uczestników konkursu i co można wygrać? Szczegóły poniżej.

MPŚ konkurs 1920x1080

Komiks nawiązujący do historii Śląska

Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy” polega na stworzeniu komiksu, który opowiada jedno z trzech wydarzeń wskazanych przez Organizatora. Mianowicie są to:

  • Powstania Śląskie (1919, 1920, 1921),
  • Plebiscyt na Śląsku (1920),
  • Włączenie Śląska do Rzeczpospolitej (1922).

Swoich sił w konkursie może spróbować każdy, ponieważ Organizator Konkursu (Wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju) oraz jego Partnerzy (Muzeum Śląskie, Stowarzyszenie POKOLENIE) nie narzucili limitu wieku. Dodatkowo, w konkursie swoich sił można spróbować indywidualnie bądź tworząc pracę w grupie, ale nie większej niż 3 osoby. Zainteresowani mogą wykonać swoją pracę w formie:

  • Rysunku,
  • Malarskiej,
  • Grafiki komputerowej.

Z czego powinien składać się komiks?

Dobre pytanie. Każda praca konkursowa powinna liczyć 6 plansz, ale nie więcej niż 15. Co do formatu, to wymagany jest rozmiar A4 i to w pionie. Uczestnicy mogą opowiedzieć jedną, kilka bądź cały zbiór historii zawartych na jednej planszy. Dopuszczalny język to oczywiście polski. Każda plansza powinna zostać opisana, zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w regulaminie konkursu, dostępnego na oficjalnym Fan Page’u Konkursu „Śląski Komiks Powstańczy” – TUTAJ.

O czym muszą pamiętać uczestnicy? Swoje prace muszą przesłać w formie kserokopii czy wydruków i to w dwóch egzemplarzach. Do zgłoszenia należy dołączyć płytę CD z pracą w wersji elektronicznej (format plików: 150 dpi RGB (JPG, PDF) oraz wersją do druku (A4 - 300 dpi CMYK).

Do kiedy trwa konkurs?

Ostateczny termin nadsyłania prac mija 15 kwietnia br. Zgłoszenia można dostarczyć osobiście, pocztą lub kurierem do Biura Konkursu, znajdującego się w siedzibie Partnera Organizatora – Muzeum Śląskim (ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice). Prace należy podpisać hasłem „Śląski Komiks Powstańczy”. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona 15 maja br.

Co z nagrodami?

Organizator Konkursu, czyli gliwickie wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju przewidział następujące nagrody:

  • I nagroda w wysokości 8 000 zł brutto,
  • II nagroda w wysokości 5 000 zł brutto,
  • III nagroda w wysokości 3 000 zł brutto.

Zwycięskie i wyróżnione prace zostaną wydane w antologii „Śląski Komiks Powstańczy”, a każdy laureat otrzyma 5 autorskich sztuk monografii.

Opowiedz historię Śląska w Konkursie „Śląski Komiks Powstańczy”!

Śląski Komiks Powstańczy – informacje
E-mail: konkurs@pokolenie.org.pl
Tel.: 32 209 00 02
WWW (STOWARZYSZENIE POKOLENIE) | FACEBOOK (KOMIKSOWY KONKURS POWSTAŃCZY)

Subskrybuj piekary.info

google news icon