"Senegal welcome to Piekary" - akcja piekarskiej policjantki. W jej ramach zaproszono drużynę piłkarską młodzików

Piekarska policjantka - Aleksandra Zydyk jest inicjatorką projektu, sprzeciwiającego się rasizmowi. W jego ramach młodzi piłkarze z Senegalu zostaną zaproszeni do Piekar Śląskich. Akcja ma wspomóc walkę z rasizmem, a także pomóc rozwinąć się młodym piłkarzem.

Podczas spotkania prezydenta Piekar Śląskich z Henrykiem Kulą, wiceprezesem PZPN, omówione zostały szczegóły projektu “Senegal welcome to Piekary”. Ustalono, że I Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej odbędzie się w tegoroczne wakacje, a PZPN objął wydarzenie patronatem honorowym.

- Młodzi piłkarze będą przebywać w Piekarach 10 dni. Oprócz treningów i sparingów na MOSiRze, będą także zwiedzać. W harmonogramie mamy wyjazd do Krakowa, Energylandii oraz Kopalni Guido. Młodzi zwiedzą także miasta ościenne, takie jak Częstochowa, Chorzów czy Zabrze - wyjaśnia Aleksandra Zydyk.

Policjantka dodaje, że turniej będzie trwać kilka dni, ponieważ Senegalczycy nie tylko zagrają z młodzikami z miast ościennych, ale także z Kromieryżu, będącego czeskim miastem partnerskim Piekar.

Batalia dojdzie do skutku po 3 latach

Pomysł organizacji turnieju piłki nożnej dla młodzików zrodził się w 2019 roku. Wówczas Aleksandra Zydyk wraz z tancerzem Paco Mbenguem prowadzili prelekcje w szkole pod hasłem: "Wszyscy jesteśmy równi - powiedz NIE rasizmowi”. Podczas nich Mbengue zaproponował, by przybliżyć społeczeństwu polskiemu kulturę senegalską. Tak powstał pomysł turnieju piłkarskiego.

Początkowo wyjazd młodzików miał zostać sfinansowany przez senegalskiego sponsora. Jednak kilka dni przed wylotem wycofał się z pokrycia kosztów i piłkarze zostali " na lodzie". Z inicjatywą wyszła Zydyk, która zorganizowała zbiórkę na pokrycie kosztów przelotu oraz zakwaterowania. Chłopcy mieli przylecieć do Polski w 2020 roku, lecz pandemia pokrzyżowała im plany. W końcu zebrano wystarczającą kwotę - obecnie jest to 31 tys. zł.

- Zebraliśmy wystarczającą sumę, by pokryć koszty podróży młodych piłkarzy. Jednak jak wiadomo, ceny biletów lotniczych wahają się, dlatego postanowiliśmy nie zamykać zbiórki - tłumaczy Zydyk.

Policjantka mówi nam, że jeżeli zostanie zebrana nadprogramowa suma, to zostanie ona przeznaczona na lepsze warunki zakwaterowania oraz na urozmaicenie wolnego czasu.

Subskrybuj piekary.info

google news icon