Segreguj odpady, bo inaczej czeka Cię kara

W Piekarach Śląskich pojawiły się nowe kosze, które umożliwiają segregacje odpadów. Najnowsze stanęły przy ulicy Waculika 13 i Andersa 6. Docelowo mają się pojawić w całym mieście.

1 BDDEB8 F C07 C 473 B A8 FB 9 C903 DA2 FEF0 800x415 skalowacz pl

Zalety segregacji odpadów

Wielu ludzi nie bierze na poważnie tematu jakim jest segregacja śmieci. Wszystko zaczęło się zmieniać 1 lipca 2013 roku, gdy w krajach członkowskich Unii Europejskiej został wprowadzony nowy system segregacji odpadów. Jego zadaniem jest zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają na wysypiska i poddanie ich recyklingowi. Segregacja odpadów na tak wczesnym etapie niesie za sobą wiele korzyści: zmniejszamy powstawanie nielegalnych wysypisk, zmniejszamy zużycia surowców naturalnych oraz obniżamy koszty związane z wysypiskami śmieci.

Recykling nie istnieje bez segregacji, dlatego jest ona tak ważna. Kluczowe jest również uświadamianie najbliższego otoczenia o zaletach płynących z segregacji. Czym więcej osób zrozumie powody, dla których powinno się odpowiednio segregować odpady, tym czystsza będzie nasza planeta.Dzięki segregacji obniżymy również koszty składowania i transportu odpadów, za czym idą dodatkowe, zaoszczędzone pieniądze.

Który kosz do jakich odpadów?

Piekarskie kosze są odpowiednio oznakowane. Nie mówimy tutaj tylko o kolorze pojemnika, ale również o napisie i przyklejonej do niego instrukcji. Istnieje podstawowy podział koszy względem odpadów, które możemy w nich umieścić, a są to pojemniki na: papier – kolor niebieski, szkło – kolor zielony, bio – kolor brązowy, mieszane – kolor czarny lub antracytowy, metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty. Władze miasta zakładają, że nowoczesny system przyniesie rezultaty, a przede wszystkim skłoni mieszkańców do segregacji.

Miasto walczy z nielegalnymi wysypiskami i odpadami, które są porozsiewane po całym mieście. Walka o czystość pochłania wiele pieniędzy i już teraz wiadomo, że koszty związane z gospodarowaniem odpadami przewyższą przewidziany budżet. Dlatego też dla osób, które nie będą się stosować do nakazu segregacji odpadów przewidziane są kary. Ich kwota to dwukrotność stawki podstawowej i obowiązuje tutaj odpowiedzialność zbiorowa. Oznacza to, że jeśli dwóch/trzech mieszkańców nie będzie segregować śmieci odpowiedzialność spadnie na wszystkich mieszkańców bloku.

Nowy przepis

Od września wchodzi w życie przepis, który umożliwi strażnikom miejskim karanie osób za: niepłacenie za śmieci, niesegregowanie śmieci, kłamanie w deklaracji co do ilości osób mieszkających pod danym adresem. Osoby, które zadeklarowały postawienie kompostownika i tego nie zrobiły bądź go posiadają, ale z niego nie korzystają, również podlegają karze.

fot. krzysztofturzanski.pl

Subskrybuj piekary.info

google news icon